V okviru projekta AGRIGEP bo 13. novembra 2024 na Fakulteti za management Univerze na Primorskem potekala letna konferenca za projektne partnerje. Naslednji dan, 14. novembra 2024, bo organizirana javnosti odprta delavnica in okrogla miza z naslovom opolnomočenje žensk. Na dogodku bodo domači in mednarodni strokovnjaki razpravljali o enakosti spolov ter o pomembni vlogi institucij, kot so univerze, pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja.
Dogodek, ki se bo odvil 14. novembra 2024 med 13:45 in 16:15 v največji predavalnici fakultete (P6), bo z uvodnimi predavanji uglednih govorcev odprl pomembno razpravo o enakosti spolov na področju znanosti, gospodarstva in mednarodnega sodelovanja. Med govorniki bodo:
- dr. Boris Jerman, vodja pravne službe Luke Koper, s predavanjem o vlogi javnih delniških družb pri spodbujanju ženskih kvot;
- dr. Janez Rogelj, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, ki bo predstavil mednarodno razvojno sodelovanje Slovenije;
- dr. Kristina Žagar Soderžnik, predsednica Komisije za enake možnosti v znanosti pri Inštitutu Jožef Stefan, Ljubljana;
- dr. Aurelia Calabro, direktorica oddelka za enakost spolov in opolnomočenje žensk pri UNIDO, ki bo predstavila prizadevanja UNIDO za doseganje ciljev trajnostnega razvoja, zlasti cilja 5 – enakost spolov.
Osrednji del dogodka bo okrogla miza o enakosti spolov in specifični vlogi univerz, ki jo bo vodil dr. Maxime Forest. Sodelovali bodo zgoraj omenjeni govorci ter Nadia Cigale, vodja Slovensko-kamerunskega poslovnega kluba. Razprava bo poudarila, kako lahko vsi skupaj prispevajo k večji enakosti spolov v družbi. Dogodek bo s sklepno besedo in povzetkom glavnih poudarkov razprave zaključil prof. dr. Štefan Bojnec.
Ciljna publika dogodka obsega zainteresirano znanstveno in strokovno javnost ter vse posameznike, ki jih tematika enakosti spolov in trajnostnega razvoja pritegne. To vključuje raziskovalce, akademike, študente, strokovnjake iz različnih sektorjev ter vse, ki jih zanima ali pa se aktivno ukvarjajo s to tematiko. Dogodek želi spodbuditi odprt dialog in izmenjavo znanj med različnimi deležniki, ki si prizadevajo za večjo enakost in trajnost v družbi.
Udeleženci okrogle mize
dr. Boris Jerman
Dr. Boris Jerman je vodja Pravnega področja v Luki Koper, d.d. in član Upravnega odbora Univerza na Primorskem. Diplomiral je na Pravni fakulteti v Ljubljani, kjer je tudi magistriral in doktoriral iz tem povezanih s prevoznim pravom. Vse skozi je dejaven na akademskem področju, kjer je objavil številne strokovne članke v številnih domačih in tujih revijah. Prav tako je bil dejaven kot predavatelj, kjer je bil na Pravni fakulteti v Ljubljeni habilitiran kot docent civilnega in gospodarskega prava ter je predaval na Fakulteti za pomorstvo in promet. Vse skozi je vzdrževal stik s prakso, kjer je sodeloval pri pripravi Pristaniških uzanc za slovenska morska pristanišča, ter sodeloval pri drugih projektih iz pomorskega prava največ v okviru Društva za pomorsko pravo Slovenije. Nekaj časa je bil tudi v izvršnem odboru ESPO – Evropsko združenje upravljalcev pristanišč s sedežem v Bruslju. Trenutno je predsednik Društva za pomorsko pravo Slovenije.
dr. Janez Rogelj
Dr. Janez Rogelj je priznan strokovnjak za mednarodni razvoj, trgovinsko politiko in gospodarsko sodelovanje, z več kot 35 leti izkušenj v različnih vodilnih vlogah v slovenski vladi in mednarodnih organizacijah. Trenutno deluje kot strokovnjak za sodelovanje Slovenije z UNIDO, kjer vodi številne projekte, usmerjene v inovacije, gospodarsko rast in trajnostni razvoj v Zahodnem Balkanu, Evropi in Afriki. Kot predstavnik Slovenije v različnih telesih EU ima pomembno vlogo pri oblikovanju politike carin, trgovinskih sporazumov in dostopa na trge ter znatno prispeva k strateškim gospodarskim usmeritvam Slovenije znotraj EU. Dr. Rogelj deluje na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport v Ljubljani. Njegovo široko znanje vključuje inovacije, trgovinsko politiko in vodenje projektov na visokih vladnih in mednarodnih ravneh. Aktiven je predvsem na projektih iz področja netržnih storitev in agro-industrijskega sektorja, kjer si prizadeva za krepitev mednarodnih partnerstev in trajnostne infrastrukture. Njegova strokovnost sega tudi na področje vključevanja tehnologije ter oblikovanja politik za trgovino in intelektualno lastnino, kar odraža celostno razumevanje vloge Slovenije v globalnem gospodarskem razvoju.
dr. Kristina Žagar Soderžnik
Kristina Žagar Soderžnik je višja znanstvena sodelavka na Odseku za nanostrukturne materiale na Institutu Jožef Stefan. Doktorat znanosti je pridobila leta 2011 na področju nanoved in nanotehnologij na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana. Leta 2014 je opravljala podoktorsko raziskovalno delo na Tehnični univerzi na Dunaju v Avstriji in v Ernst Ruska centru (ER-C) za mikroskopijo in spektroskopijo z elektroni v Jülichu v Nemčiji. Je vodja skupine za senzorje in sodeluje pri raziskavah ter razvoju elektrokemijskih senzorjev za detekcijo toksičnih organskih spojin, biomolekul in virusov, ki so prenosni, enostavni za uporabo, selektivni in zelo občutljivi. Je soustanoviteljica in direktorica akcije Znanost na cesti, promotorica znanosti ter mentorica na delavnicah in tekmovanjih v znanstveni komunikaciji. Od marca 2023 je predsednica Komisije za enake možnosti v znanosti.
dr. Aurelia Patrizia Calabrò
Aurelia Patrizia Calabrò ima magisterij iz političnih ved in mednarodnega gospodarstva. Tekoče govori šest jezikov, z osnovnim znanjem amharščine, svojo kariero pa je začela pri UNIDO leta 1989 kot mlada strokovna sodelavka (JPO) v oddelku za razvoj agroindustrij. V več kot 35-letni karieri se je specializirala za razvoj vrednostnih verig v agroindustriji. Kot vodja oddelka za tehnologijo agroindustrij je bila odgovorna za tehnološke vidike agroindustrij v tekstilni, usnjarski, lesni industriji in za kmetijska orodja za dodajanje vrednosti in ustvarjanje delovnih mest. Poseben poudarek je bil na zasnovi in izvajanju programov za podporo vključujočemu in trajnostnemu razvoju agropodjetij in povezanih industrij. Gospa Calabrò je delala v več kot 30 državah, zlasti v podsaharski Afriki, ter je delovala kot namestnica direktorja v regionalnem središču UNIDO v Etiopiji, kot predstavnica UNIDO pri Afriški uniji in UNECA ter kot direktorica oddelka za politične organe UNIDO. Julija 2024 je bila imenovana za direktorico oddelka za enakost spolov in opolnomočenje žensk.
Nadia Cigale
Nadia Cigale je uspešna vodja razvoja poslovanja z bogatimi izkušnjami v telekomunikacijah, IT in modni industriji. Specializirana je za strateška partnerstva, odnose s strankami in digitalno preobrazbo. Nadia je znana po svoji strokovnosti na področju organizacije dogodkov in vodenja ekip, saj je uspešno koordinirala poslovne dogodke, vzpostavljala strateška partnerstva ter spodbujala nove poslovne pobude v različnih industrijah. Ima močne veščine digitalnega marketinga, vključno z upravljanjem CRM sistemov in družbenih omrežij, ter izkušnje z angažmaji v B2B, B2C in B2G segmentih. Diplomirala je iz poslovanja in ekonomije ter trenutno nadaljuje magistrski študij mednarodnih in diplomatskih študij. Leta 2022 je ustanovila Slovensko-kamerunski poslovni klub, ki je namenjen spodbujanju trgovine, investicij in bilateralnih odnosov med Slovenijo in frankofonsko Afriko. Poleg svojih pobud je Nadia tudi anonimna dobrotnica. Skupaj s svojo ekipo si prizadeva izboljšati pismenost žensk in mladih na področju IKT, s ciljem zmanjšati digitalni razkorak in opolnomočiti ženske preko izobraževanja in tehnologije. Njena prizadevanja so osredotočena na vzpostavitev vključujočega inovacijskega centra za digitalno učenje, kjer bodo mlade ženske in mladina v prihodnjem letu pridobivale znanja na področju IKT, delale na konkretnih IT projektih za prikaz svojega potenciala, prejemale vire ter sodelovale na delavnicah za razvoj digitalnih kompetenc. Nadia se posveča ustvarjanju pomembnih sprememb na področju enakosti spolov ter podpira ženske in mlade pri doseganju njihovih ciljev v tehnološkem sektorju.
dr. Maxime Forest
Maxime Forest, doktor znanosti, je strokovnjak za enakost spolov in trener pri Yellow Window ter višji raziskovalni sodelavec in predavatelj na univerzi Sciences Po v Parizu (program za študije spolov). Njegovo raziskovalno zanimanje in strokovno delo se osredotočata predvsem na oblikovanje, primerjalno ocenjevanje in vrednotenje politik enakosti spolov v visokem šolstvu, raziskovanju in inovacijah, zlasti v Srednji in Vzhodni Evropi. Bil je izvršni član Francoskega visokega odbora za enakost spolov, dvakrat pa je sodeloval kot mednarodni član žirije za UNESCO nagrado za izobraževanje deklet in žensk ter kot član posvetovalnega organa Evropske komisije za enakost spolov. Med leti 2014 in 2017 je bil znanstveni koordinator projekta EGERA, glavni ocenjevalec projektov SUPERA (2018–2021) in RESET (2021–2024), sodeluje pa tudi z Yellow Window pri projektu Gender Equality Academy ter pri oblikovanju in posodabljanju orodja GEAR Evropskega inštituta za enakost spolov (EIGE). Trenutno sodeluje pri projektu AGRIGEP. Je avtor ali soavtor številnih knjig, poglavij in člankov, med drugim poglavja o evropskem povezovanju v knjigi The Routledge Handbook of Gender and EU Politics, ki so jo uredili Abels, G., MacRae H., Kriszan, A. in A. van der Vleuten (2021), ter v prihajajoči knjigi Towards Gender Inclusive Excellence at EU level? v uredništvu Paoletti M., Matias M. in A. Rozalska (izid 2025): Scientific excellence and equality at university: overcoming the contradiction, založba Routledge.