gostja iz prakse
Dr. Špela Stres
(vodja Centra za inovacije in prenos tehnologij, CTT)
bo študentom pripravila predavanje
SODELOVANJE MED JAVNO-RAZISKOVALNIMI ORGANIZACIJAMI IN GOSPODARSTVOM
ZOOM | 17. marec 2021 | ob 17:30
Fakulteta za management UP
O gostji
Dr. Špela Stres je vodja Centra za inovacije in prenos tehnologij na Institutu Jožef Stefan in vabljena predavateljica na Univerzi v Ljubljani. Včasih je delala kot fizik osnovnih delcev, mednarodno je sodelovala z DESY Hamburg in CERN Geneve. Trenutno je izvoljena v naziv raziskovalne svetnice (po rangu enak rednemu profesorju). Dejavna je na področju poslovnega razvoja in oblikovanja finančnega podpornega okolja za inovacije. V zadnjih desetih letih je igrala ključno vlogo pri ustanavljanju 11 podjetij, ki se delijo. V Združenih narodih v New Yorku je članica skupine 10-MG za trajnostni razvoj. Je članica strokovne skupine, ki svetuje projektni skupini EIC za Generalni direktorat za raziskave in inovacije v Evropski komisiji. Je predstavnica foruma CERN KT in foruma KT o medicinskih aplikacijah. Pred tem je bila podpredsednica in članica upravnega odbora Evropskega združenja strokovnjakov za znanost in tehnologijo. Bila je članica svetovalne skupine za prihodnje nastajajoče tehnologije (FET) in članica svetovalne skupine SWAFS pri Evropski komisiji (DG Connect in DG R&I) ter članica uprave CERN Network Transfer Network. Doktorirala je iz fizike na Univerzi v Ljubljani, magistrirala iz prava na področju intelektualne lastnine na Univerzi v Torinu, izpopolnila MBA na Cotrugli Business School in je opravila izpit za patentnega odvetnika.
O predavanju
Pregledali bomo izzive sodelovanja med malimi in srednjimi podjetji in akademskimi institucijami. Dotaknili se bomo trenutnega pravnega in finančnega okvira ter naredili situacijsko analizo. Pregledali bomo obstoječe spodbude ter omenili nekaj najpomembnejših posredniških institucij. Na koncu bomo omenili tudi nekaj zgodb o uspehu sodelovanja med raziskovalci in podjetji ter rešitev za izboljšanje stanja, kot jih vidi podporno okolje. Del predavanja bo namenjen diskusiji o stanju v Sloveniji, na nivoju Evropske komisije in globalno. Vprašanja, ki jih bo gostja vesela, obsegajo področja prenosa tehnologij iz javno-raziskovalnih organizacij v gospodarstvo, dejanskih primerov sodelovanja preko raziskovalnih pogodb ali spin-off in spin-out podjetij. Z veseljem bo odgovarjala tudi na vprašanja v zvezi s politikami in instrumenti spodbujanja inovativnosti in podjetništva na nacionalni in EU ravni, merjenja inovativnosti in o tem, kaj Quadruple helix (znanost, gospodarstvo, družba, vlada) dejansko v Sloveniji pomeni in kaj spremeniti, da bomo vzpostavili še boljše razmere za napredek.
Predavanje bo izvedeno v okviru predmeta Podjetniška družba na podiplomskem študijskem programu Management, pri doc. dr. Jani Hojnik.