62-301 Filozofija
magistrski študijski program 2. stopnje Politologija – mednarodni odnosi in gospodarska diplomacija
Nosilec: prof. dr. Ernest Ženko
Vsebina
Vsebina:
- Izhodišča zahodne filozofske misli: vzroki za nastanek filozofije v
antični Grčiji; glavne značilnosti filozofije in razlike med filozofijo,
religijo in znanostjo ter medzahodno filozofije in azijskimi in drugimi
refleksijami
o svetu in človeku; različnost glavnih zahodnih filozofskih in kulturnih tradicij. Kaj je filozofija? - Antika: Izhodišča antične kulture; predsokratiki, Sokrat, Platon, Aristotel in helenizem. Doktrina biti in teorija vednosti (ontologija in epistemologija).
- Srednji vek, renesansa in humanizem: Družbena in idejna izhodišča
srednjega veka in njegov zgodovinski okvir. Avrelij Avguštin, Tomaž Akvinski
in pozna sholastika. Nikolaj Kopernik, Johannes Kepler, Francis
Bacon, Erazem Rotterdamski in Michel de Montaigne. Zgodovinski tipi filozofije; filozofija in religija. - Novoveška filozofija in razsvetljenstvo: René Descartes, Thomas Hobbes in David Hume. Filozofski in zgodovinski temelji razsvetljenstva ter njegove družbene posledice: Voltaire, Jean-Jacques Rousseau in Immanuel Kant. Socialna filozofija.
- Romantika in 19. stoletje: Pomen umetnosti in kulture; nacionalna kultura. G.W.F. Hegel, Arthur Schopenhauer; August Comte; Karl Marx; Friedrich Nietzsche. Filozofska aksiologija in antropologija.
- Filozofski in kulturni tokovi 20. stoletja: eksistencialna fenomenologija (Martin Heidegger in Maurice Merleau-Ponty) in eksistencializem (Jean-Paul Sartre); psihoanaliza in nadrealizem (Jacques Lacan, Slavoj Žižek). Logika in analitična filozofija (Ludwig Wittgenstein). Frankfurtska šola; hermenevtika. Karl Popper in njegovi kritiki. Filozofija in znanost. Jezikovni obrat: semiotika, strukturalizem in poststrukturalizem, dekonstrukcija (Gilles Deleuze, Jacques Derrida).