Pogosta vprašanja

Pogosta vprašanja kandidatov za vpis na podiplomske študijske programe

Odgovor vidite s klikom na + znak.

ŠTUDIJSKI PROGRAMI 

Študij poteka v Kopru. Študijski središči Škofja Loka in Celje nista več aktivni. V letu 2021 smo se preselili na novo lokacijo s pogledom na morje (Izolska vrata 2, 6000 Koper).
5 podiplomskih študijskih programov je pripravljenih tako, da si lahko študentje pridobijo tako splošno znanje o managementu (program Management), kot tudi specifična znanja iz področij, ki jih najbolj zanimajo (Management trajnostnega razvoja, Pravo za management, Ekonomija in finance, Politologija). Kar pa je tudi na programu Management zelo dobrodošlo je, da lahko študentje v drugem letniku izbirajo med osmimi (8) različnimi moduli in se tudi tako usmerijo v znanje, ki jih najbolj zanima. V vsakem primeru pa je znanje, ki ga pridobite na 2. stopnji veliko bolj poglobljeno in ciljno usmerjeno, kot na 1. stopnji.
Izbira je individualna in odvisna od vašega zanimanja. V kolikor si želite bolj v finančno ekonomske vode, lahko nedvomno razmišljate o programih Ekonomija in finance ali Management - modul Finančno poslovanje. Če so vam bolj pri srcu mehke veščine, so za vas vsi ostali programi, če si pa želite delati na mednarodnem političnem in makroekonomskem področju, pa razmislite tudi o vpisu na program Politologija, ki ima prav tako 2 modula: Gospodarska diplomacija in Mednarodni odnosi.
Po vsebini med vsemi poslovnimi fakultetami ni velikih razlik, saj obravnavamo izjemno podobne tematike. Razlike pa lahko najdete bolj v načinu dela in odnosu do študentov, kar boste lahko občutili na svoji koži tudi na naših informativnih dnevih. Na UP FM stremimo k temu, da naše študente ne obravnavamo zgolj kot številke in s pristnimi osebnimi odnosi poskušamo pomagati pri individualnem razvoju posameznika in njegove kariere že v času študija.
Da. Kateri program ste končali na 1. stopnji ni omejitev. Odloča le področje, s katerega ste diplomirali, saj je možno, da boste pred vpisom morali opravljati diferencialne izpite, v kolikor niste diplomirali s področja, ki je navedeno pod vpisnimi pogoji.
Diferencialni izpiti so primarno narejeni zato, da VAS pripravijo na uspešen in lažji začetek študijskega leta. Delati jih morajo le tisti študentje, ki niso diplomirali iz področja sorodnega željenemu programu. Katera so ta področja je navedeno pri vsakem programu posebej, nedvomno pa diferencialni izpiti niso nekaj, česar bi se morali bati, saj je naša želja le, da študijsko leto pričnete z osnovnim predznanjem.
Matematika je ena osnovnih in temeljnih ved ekonomije in managementa. Razumevanje teh osnovnih konceptov vam bo v izjemno pomoč pri vrsti predmetov in tematik, ki jih boste spoznavali tekom študija. Na programih 2. stopnje sicer matematike kot samostojnega predmeta ni, so pa osnovni koncepti prisotni v različnih drugih vsebinah predmetnika.
Na programih 2. stopnje je bilo zadnjih nekaj let razpisanih dovolj mest, da so prijavljeni kandidati, ki so izpolnjevali vse pogoje, dobili priložnost za vpis.
Razlika med rednimi in izrednimi programi na 2. stopnji je zgolj v sofinanciranju študjia s strani države. Redni študijski programi so torej za slovenske študente in študente iz držav članic EU brezplačni, medtem ko so izredni študijski programi za vse študente plačljivi. Izvedba programov se na 2. stopnji ne spreminja. Aktivnosti torej še vedno potekajo med tednom v popoldanskem času.
Vsi študijski programi so akreditirani za izvedbo v živo, zato se večina aktivnosti izvaja na fakulteti v Kopru. Profesorji imajo sicer nekaj maneverskega prostora pri sami izvedbi, vendar se ta določa individualno pri vsakem predmetu posebej.

SPREJEMNI IN DIFERENCIALNI IZPITI   ŠTUDIJSKI PROGRAMI   RAZPIS ZA VPIS   PRIZNAVANJE ZNANJ   ŠOLNINA IN PRISPEVKI

 

IZVEDBA ŠTUDIJSKEGA PROCESA

To je odvisno od urnika posameznega kvartala. Ker študentje v kvartalih poslušate manj predmetov, je zelo verjetno, da boste imeli tudi kakšen dan prost. Se pa študijski dan na programih 2. stopnje začne šele ob 16.30, tako da so vse obveznosti razporejene v popoldanski čas.
Na naši fakulteti imamo študijsko leto razdeljeno na 4 kvartale. Večina fakultet ima sicer 2 semestra, ki trajata navadno po 3 mesece in pol. Mi smo te razdelili, tako da naši kvartali trajajo med 8 in 9 tednov, nato pa sledi 1 ali 2 tedna izpitnega obdobja, ko študentje opravljate izpite iz predmetov, ki ste jih poslušali v tem kvartalu. To vam omogoča, da namesto 5 ali 6 predmetov naenkrat, poslušate zgolj 2 ali 3. Tako ste lahko na vsebino bolj osredotočeni in je tudi učenje za izpite mnogo lažje. V kolikor vam na izpitu spodleti ali se odločite, da ga v kvartalnem izpitnem obdobju ne boste opravljali, lahko še vedno tega opravljate v zimskem, poletnem ali jesenskem obdobju, kot je to v praksi na drugih fakultetah.
Pri nas semester pomeni 2 kvartala. Trudimo se, da vam po kvartalih enakomerno porazdelimo študijske predmete, tako da imate v dveh kvartalih nato približno polovico vseh predmetov. Glede na to, da pa izpite kvartalnih predmetov pišete že po zaključku vsakega kvartala, se pogosto zgodi, da v zimskem izpitnem obdobju študenti nimajo več izpitov (razen če ne popravljajo pozitivne ocene).
Seveda. Vsak študent ima možnost izkoristiti mednarodno izmenjavo različnih projektov (največkrat je to Erasmus+ projekt), pri čemer lahko v času celotnega študija na 2. stopnji v tujni preživi do 12 mesecev.

 ORGANIZIRANOST ŠTUDIJA

 

OBŠTUDIJSKE DEJAVNOSTI 

 

Razpis za študentsko posteljo v Študentskih domovih Univerze na Primorskem je objavljen vsako leto junija (rok za prijavo je sredi avgusta zato bodite pozorni, da ne boste prepozni). Študenti se lahko prijavijo bodisi za posteljo v domu bodisi pri subvencioniranem zasebniku. Poleg tega je v Kopru še zasebni študentski dom ter zelo veliko zasebnikov, ki ponujajo v najem stanovanja v starem mestnem jedru in v neposredni bližini fakultete.
Zelo veliko! Okolje ponuja veliko možnosti za zabavo in rekreacijo, sprehod ob morju pa ponuja v vseh letnih časih neprecenljivo izkušnjo. Koper ponuja vrhunsko športno infrastrukturo, vsi študenti pa so vabljeni k aktivnostim (športnemu udejstvovanju, rekreaciji in različnim vadbam) v okviru ŠportUP (sportup.si).
Univerza na Primorskem je edina slovenska univerza s svojim Štipendijskim skladom. Namenjen je nagrajevanju in spodbujanju najboljših študentov, navezovanju stikov študentov z delodajalci že v času študija in zagotavljanju možnosti za zaposlitev študentov takoj po zaključku študija. S tem prispeva sklad k olajšanemu prehodu na trg dela. Razpis za prijavo za štipendijo je objavljen junija vsako leto na spletni strani
Nas vas to ne skrbi! S težavami se srečujemo čisto vsi, pomembno pa je, da jih sproti rešujemo. Sami ali s pomočjo naših tutorjev - teh je okoli 10 in so na čisto vseh študijskih programih. Študenti tutorji usmerjajo svoje varovance in jim svetujejo pri reševanju vsakdanjih problemov. Tutor lahko študentu tudi svetuje glede izbora študijskih smeri, izbirnih predmetov, nadaljnjega študija ipd. Namen tutorstva je tudi krepiti stike med študenti prek izmenjave koristnih informacij in izkušenj, ne le s področja študijskih in študentskih zadev. Na fakulteti ponujamo možnost razbremenilnih pogovorov in psihološke podpore.
Poleg seveda naravnih lepot, sprehajalnih poti in športnih možnosti, ki ti jih ponuja življenje v Slovenski Istri, v sklopu UP za tvoje obštudijske dejavnosti skrbijo še številne organizacije: ŠPORT UP z brezplačno rekreacijo za vse študente ŠTUDENTSKI SVET UP FM z dogodki in izleti KARIERNI CENTER UP z delavnicami in tečaji za osebni ravzoj DEBATNI KLUB UP z novimi znanji in razvojem komunikacijskih sposobnosti KNJIŽNI KLUB UP za knjigoljubce ŠOUP (Študentska organizacija Univerze na Prirmoskem) s tečaji, delavnicami in izleti
Seveda. Urnik, ki je na UP FM za podiplomske študente umeščen med 16.30 in 20:30 vam omogoča, da preostali čas namenite tudi rednemu ali študentskemu delu.

 

POSTOPEK PRIJAVE NA VPIS  

Postopek prijave za tujce je zelo podoben tistemu za Slovenske državljane. Vsi se prijavljate preko eVŠ portala v času prijavnega roka. Dolžina tega roka je pa za Slovenske državljane drugačna kot za tujce, zato bodite pozorni pri Razpisu za vpis. Poleg tega morate tujci na portal sami naložiti zahtevano dokumentacijo Kandidati, ki so srednjo šolo opravili v tujini morajo v prijavno-vpisnem postopku skozi postopek priznavanja tujega izobraževanja, več informacij o postopku preberite v tej povezavi.
Za prijave študentov 2. stopnje skrbi Služba za študijske zadeve UP FM, zato se za najbolj točne informacije obrnite na referat@fm-kp.si.
V kolikor je prijava brezhibna, boste rezultate prijavnega roka prejeli kmalu po zaključku le-tega. V kolikor pa v prijavi kaj manjka, ali pa boste morali za dokončanje prijave delati tudi diferencialne izpite, boste o tem obveščeni predčasno preko eVŠ sistema. Takrat boste tudi prejeli več informacij o potrebnih dopolnitvah ali boste pozvani k prijavi na diferencialni izpit.

RAZPIS ZA VPIS   PRIJAVA ZA VPIS

Družbena omrežja

Izobraževanje

Kazalo