V torek 16.11.2021 nas je pri predmetu Management projektov obiskala gospa Jana Barba, ki je zaposlena na Intereuropi d.d., kot vodja projektne pisarne. Govorila je o praktičnih vidikih vodenja projektne pisarne.
Intereuropa d.d. je veliko logistično podjetje s sedežom v Kopru. Razširjeno pa je tudi po celem svetu, saj ima kar 9 poslovalnic v tujih državah. Njihova dejavnost vključuje prodajo logističnih storitev, organizacijo prevozov po kopnem, morju, z letali, skladiščenje proizvodov oziroma blaga drugih podjetij, kot na primer Beneton in Deichman. Eden njihovih trenutnih večjih projektov pa je gradnja novega logističnega centra na Hrvaškem.
Vodja projektne pisarne deluje bolj v ozadju projekta, vendar ima veliko odgovornost, da se delo na projektu in sam projekt izpelje, kar se da brez motenj in napak. Njegova naloga je, da pomaga vodji projekta pri celotnem življenjskem ciklu projekta. To pomeni, da skrbi, da se celoten management dobro in uspešno izvaja, 1x mesečno organizira kontrolne sestanke, na katerem vsak poroča o napredku svojega dela projekta. Sproti spremlja dodeljene naloge, ki se jih na sestanku dogovorijo, prav tako pa spremlja tudi podatke o napredku, da delo poteka kar se da učinkovito, brez napak ter da delavci ne bi dela opravljali v prazno oziroma brezveze. Poskrbi, da so naloge, ki so nujno potrebne za projekt opravljene v dogovorjenem času ter da komuniciranje poteka brez večjih motenj.
Človek, ki dela na projektih, kot vodja projekta mora imeti naslednje lastnosti:
- dobro pozna vsebine projekta oziroma določenega problema,
- znanje o projektnem vodenju,
- odlično komuniciranje,
- zna razčlenjevati probleme,
- obvladuje ljudi, čas, stroške, nabavljati vire ter
- biti mora potrpežljiven, vztrajen in ustvarjalen.
Biti vodja projeka je zelo zahteven in naporen poklic, vendar ob končanem in usprešno izpeljanem projektu se občuti olajšanje ter veselje.
Projekti so zelo dobra stvar, vedar imamo premalo strokovnega znanja za vodenje projektov. Vodstvo velikokrat dela napake, to pa privede do raznih zamud in slabih reštev. Če bi imeli več projektnega vodenja bi se projekti zaključili z manj težavami ter bolj uspešno. Vodenje projektov pa ne sme biti v breme, saj potem vodenje dobi negativen predznak, hitro pa lahko postane tudi administracija.
Za konec pa nam je podala še nekaj nasvetov, v zvezi z delom na tem področju. Tisti, ki si želi delati na projektih mora odlično obvladovati projekte - to pomeni, da je potrebno dobro osvojiti znanje, tehnike in vse faze izvedbe projekta ter dobro planirati stvari.
Njenega obiska smo bili veseli, saj nam je približala delo na projektih, še posebej delo kot vodja projekta. Predstavitev je bilo zelo lepo poslušati, saj je bilo videti, da ji delo na tem področju zelo veliko pomeni, saj je tudi sama povedala, da si življenja brez projektov ne predstavlja.
Besedilo napisali: Kety Mezgec, Sara Božeglav