Dekanja UP FM, izr. prof. dr. Tatjana Horvat je danes, 21. marca 2024, gostila prof. dr. Snežano Živković in prof. dr. Slobodana Milutinovića iz Fakultete za varstvo pri delu, Univerze v Nišu, srečanje je uskladil prof. dr. Mirko Markič v okviru projekta Raziskovanje prakse varnosti in zdravja pri delu v Sloveniji in Srbiji: Krepitev varnosti in zdravja pri delu v organizacijah in izboljšanje dobrega počutja zaposlenih.
Cilj projekta je združiti nadnacionalno znanstveno znanje pod skupno temo ocenjevanja in upravljanja praks na področju varnosti in zdravja pri delu. Pomen projekta je v povezovanju dosedanjih raziskovalnih pobud v Sloveniji in Srbiji na področju varnosti pri delu ter analize poškodb pri delu in dobrega počutja delavcev. Raziskave, ki so se razvile v obeh državah, imajo različna ozadja in usmeritve, kar vodijo družbeno-ekonomske razmere obeh držav. Glavni cilj predlaganega projekta je oceniti in upravljati prakse zdravja in varnosti pri delu v Sloveniji in Srbiji. Da bi se odzvali na cilj projekta, so opredeljeni naslednji specifični znanstveni cilji: SO1: opraviti analizo trenutne prakse zdravja in varnosti pri delu v Sloveniji in Srbiji s pregledom obstoječe literature in študij primerov, SO2: izvesti terensko raziskavo v Sloveniji in Srbija glede kulture zdravja in varnosti pri delu v podjetjih in dobrega počutja zaposlenih, SO3: primerjati dobljene rezultate in predlagati okvir za izboljšanje upravljanja uspešnosti zdravja in varnosti pri delu v podjetjih in izboljšanje blaginje zaposlenih.
Zdravje in varnost pri delu (OHS) predstavljata ključni vidik dostojnega dela, kot je priznano v Agendi ZN za trajnostni razvoj 2030 (SDG 8 – dostojno delo in gospodarska rast), še posebej pa je določeno v cilju 8.8: »Zaščiti pravice delavcev in spodbuja varno in varno delovno okolje za vse delavce, vključno z delavci migranti, zlasti migrantkami, in tistimi, ki imajo negotovo zaposlitev« (https://www.un.org/sustainabledevelopment/economic-growth/). Ker je Slovenija članica EU, Srbija pa je predana pristopnemu procesu EU, imajo v ZZD pomembno vlogo tudi pravni dokumenti EU. Direktiva Sveta (89/391/EGS) (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=celex%3A31989L0391 ) uvaja ukrepe za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev na delu. Da bi zagotovili varno in zdravo delovno okolje za delavce v EU, je Evropska komisija leta 2014 predlagala strateški okvir za zdravje in varnost pri delu 2014–2020, ki ga je leta 2021 posodobila za obdobje 2021–2027, za obravnavo zdravja in varnosti pri delu v spreminjajočem se svetu dela.
Glede na vse navedeno je glavni cilj projekta ocenjevanje in upravljanje praks zdravja in varnosti pri delu v Sloveniji in Srbiji. Primerjava obstoječih praks zdravja in varnosti pri delu bo omogočila krepitev varnosti in zdravja pri delu v organizacijah in izboljšanje počutja delavcev.