Mag. Iztok Škerlič nam je v ponedeljek, 11. decembra 2023 pri predmetu UN Trajnostni projekti v podjetništvu predstavil delovanje Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte Občine Izola (JZP Izola).
Pojasnil nam je, kako se javni zavod in tudi Občina Izola zavzemata za ohranjanje kulturne in naravne dediščine ter spodbujata veliko projektov, ki so trajnostno naravnani. Vsebina njegove predstavitve je vključevala predstavitev Jadransko-ionske evropske makroregionalne strategije, projekt podporne točke za EUSAIR, glavne proizvode in storitve EUSAIR platforme in izbrane EU projekte Občine Izola za trajnostni razvoj občine ter izziv razvoja izolskega podjetniškega inkubatorja.
Projekt EUSAIR ima ključno vlogo pri podpori integracije Zahodnega Balkana, zagotavljanju politične in finančne podpore za spodbujanje dobrih sosedskih odnosov v regiji, podpori regionalnemu sodelovanju za spodbujanje gospodarskega razvoja, izboljšanje povezljivosti in krepitev varnosti, spodbujanju skupnih vrednot in enotnosti v raznoliki kulturni dediščini makroregije in podpori razvoju trajnostnega turizma in njegovih ekosistemov v eni najbolj priljubljenih destinacij v Evropi. EUSAIR se zavzema za izboljšanje sodelovanja javnih uprav in poglavitnih deležnikov ter služi kot podpora procesu izvajanja skupnih prioritet v Jadransko-ionski regiji. EUSAIR ima pet glavnih ciljev, in sicer spodbujanje inovativne morske in pomorske rasti, povezovanje regije, ohranjanje, zaščita in izboljšanje kakovosti okolja, povečanje privlačnosti celotne regije – trajnostni turizem ter socialni razvoj regije. EUSAIR se pa tudi zavzema za mrežno sodelovanje evropskih podjetij. V povezavi s tem je direktor JZP Izola izpostavil, kako se Občina Izola zavzema za spodbujanje številnih projektov in dogodkov, s katerimi se ustvarja dodana vrednost za lokalno skupnost in podjetnike (npr. priprava strokovnih podlag za butični muzej ribištva in ribiške industrije, kjer bodo predstavljeni različni eksponati iz ribiške industrije). Zavzemajo se tudi za promocijo podeželja in kolesarskih poti. Občini Koper in Izola sta se zavzeli za zeleno infrastrukturo in trajnostni turizem z zaprtjem ceste, ki povezuje obe občini. Nato nam je bil predstavljen uspešen projekt čezmejnega sodelovanja INTERREG SLO-CRO, s tem da so vzpostavili avtobus, ki povezuje občino Piran, Izolo, Buje in Umag. Nazadnje je bil izpostavljen nov projekt, in sicer zasnova podjetniškega inkubatorja v Izoli. Inkubator naj bi bil namenjen delavnicam kreativnosti in podjetnosti za mlade v osnovnih in srednjih šolah, nato bi ponujali osnovne storitve co-workinga za potencialne podjetnike ter dodatne storitve za najbolj perspektivne podjetniške ideje s potencialom večje rasti in tudi vstopa investitorjev. Inkubator bi bil usmerjen v povezovanje ljudi in spodbujanje dodane vrednosti med podjetniki. Inkubator bo prispeval k spodbujanju novih idej za reševanje različnih izzivov družbe ter razvoj inovativnih pogledov na storitve in tržne potrebe.
Predstavitev je zajela veliko informacij o različnih trajnostno naravnanih projektih, s katerimi se ukvarja JZP Izola, saj želijo z njimi spodbuditi povezovanje med ljudmi, trajnostno podjetništvo med mladimi in doprinesti številne koristi celotni družbi.
Zapisala: Larissa Crevatin, študentka 3. letnika UNM