V ponedeljek, 8. januarja 2024 sta študente 2. letnika UN Managementa pri predmetu Temelji podjetništva (izvajalka izr. prof. dr. Tina Bratkovič Kregar) obiskala gosta iz prakse Maja Drobne in Kristjan Nemac, predstavnika kulturno izobraževalnega društva PiNA.
Maja in Kristjan, vodji izobraževanja in projektov društva PiNA, sta nam organizacijo predstavila kot stičišče dobrih idej in dobrih rešitev. Ustanovljeno leta 1998, na pobudo Zavoda za odprto družbo, društvo PiNA že dvajset let spodbuja posameznike in organizacije k sodelovanju na področju družbenih izzivov. Danes obratujejo kot multimedijski mladinski center in članica mreže Europe Direct pa tudi kot kontaktna točka programa CERV, kateri deluje v javnem interesu na področju kulture in mednarodnega sodelovanja ter tako svoje vrednote enakosti in pravice prinaša organizacijam v obalno-kraški regiji.
Organizaciji PiNA neformalno izobraževanje ni tuji koncept, zato sta gosta že na začetku opozorila, da bo ura drugačna, ker oba verjameta, da je učenje z izkušnjami bolj efektivno. Na to miselnost sta nas povedla skozi interaktivne delavnice v treh sklopih, vsaka s svojim ciljem.
Prva delavnica je bila celorazredna skupinska aktivnost, ker PiNA ceni povezanost. Gosta iz prakse sta nas želela boljše spoznati. Kako bolje spoznati udeležence in njihove potrebe kot da poleg svojega imena vsem prisotnim zaupamo še svoje novoletne zaobljube. Na ta način smo izrazili svoje želje in potrebe, na podlagi katerih sta predavatelja oblikovala celotno uro, ter jih povezala v nadaljnji dve interaktivni delavnici.
V okviru druge delavnice smo v skupinah boljše spoznali dejanske dejavnosti PiNE in njihova načela izobraževanja, participacije in umetnosti skozi medij ustvarjalnosti. Različni pripomočki tako niso le poskrbeli za drugačno razmišljanje, ampak tudi spodbujali reševanje unikatnih problemov. Tako si je ena od skupin zadala predstaviti koncept participacije z Lego kockami, nakar so zgradili stopnišče, katero predstavlja izziv ter na njemu postavila ljudi, kateri si drug drugemu pomagajo premagati zadan izziv, med konstrukcijo samega izdelka pa so člani skupine nedvomno urili veščine, katere so jim prišle prav v zadnji delavnici.
V okviru tretje delavnice sta predavatelja res želela inspirirati našo podjetniško žilico, tako kot je PiNA to naredila veliko mladim podjetnikom v resničnem svetu. Cilj naloge je bil prilagoditi naše poslovne ideje, ki jih razvijamo v okviru predmeta Temelji podjetništva, določeni ciljni skupini, katera je manj priviligirana npr. geografsko oddaljenim, dolgotrajno brezposelnim, migrantom, socialno ogroženim, gibalno oviranim, slabovidnim in naglušnim. Posamezna skupina je naključno prejela posamezno ranljivo skupino, za katero so morali prilagoditi njihov izdelek, kar je privedlo do veliko zanimivih izzivov in rešitev.
Maja in Kristjan sta nedvomno dosegla njun cilj, predstavila sta vrednote in dejavnosti PiNE skozi zabavno, interaktivno in poučno delovno uro. Kljub temu, da je bila ena daljših delavnic, jima je uspelo ves čas držati pozornost razreda ter nas približati izzivom, s katerimi se družba spopada v tem stoletju.
Zapisala: Neža Ravnikar, študentka 2. letnika, UN Management