doc. dr. Andreja Pegan o izidu volitev v sosednji Italiji

Bratje Italije so pod vodstvom Giorgie Meloni na italijanskih splošnih volitvah osvojili največ glasov (26%). V primerjavi s splošnimi volitvami leta 2018 se je število poslanskih sedežev Bratov Italije (Fratelli d'Italia) povečalo za kar štirikrat v obeh domovih italijanskega parlamenta. K tej zmagi sta prispevala dva strateška dejavnika.

Stranka Giorgie Meloni je bila edina opozicijska stranka v  času vlade narodne enotnosti, ki jo je vodil Mario Draghi med letoma 2021-2022. Italijani so ponovno dokazali, da imajo radi spremembe. Hkrati se lahko prav ta italijanska naklonjenost k volilnim spremembam na naslednjih volitvah izkaže kot konec Bratov Italije. Gibanje petih zvezd, ki je do Draghija vodilo italijansko Conte vlado je, na primer, leta 2018 dobilo več kot 30 % glasov, a je na letošnjih volitvah obdržalo samo polovico le teh.

Drugi dejavnik so komunikacijske veščine Giorgie Meloni. V času delovanja v opoziciji in v času volilne kampanje je bila Meloni zgovorna in jasna o svojih nacionalističnih pogledih, ki postavljajo »Italijo na prvo mesto«. Spretno se je izogibala obtožbam, da so Bratje Italije fašistična stranka, pri čemer fašizma ni nikoli jasno obsodila. Melonijeva pogosto trdi "Mussolini je hotel najboljše za Italijo". Pri tem pa izpušča, da je to pomenilo krivico in smrt za milijone Judov, komunistov in drugih posameznikov in skupin, ki so veljali za "protisistemske".

Veliko se razpravlja o fašističnih koreninah Bratov Italije, ki izvirajo iz časa Nacionalne lige (stranke, ki se je  združila  z Berlusconijevo Forza Italija). Fašistična zapuščina se je posodobila s proti-priseljensko in proti-LGBTQ retoriko. To Brate Italije postavlja ob bok Trumpovi republikanski stranki in drugim konzervativnim desničarskim strankam v Evropi kot je na primer stranka Victorja Orbana.

Z novo premierko, Giorgio Meloni, bo Italija izgubila politični vpliv v Evropi, ki ga je pridobila pod Draghijem. Z bogatimi vodstvenimi izkušnjami je Draghi Italijo postavil ob bok "francoskemu-nemškemu dvojcu" pri oblikovanju odziva Evrope v kriznih časih. Giorgia Meloni nima Draghijevih vodstvenih izkušenj. Glede na nacionalistične težnje Bratov Italije pa ne preseneča, da je EU zadržana do Melonijeve vizije in stališč o Evropi.  

V primerjavi s svojimi  partnerji na desnem političnem polu, Salvinijem iz Lige in Berlusconijem iz Forza Italija, je Giorgia Meloni vedno nedvoumno obsojala rusko vojno v Ukrajini. Zaradi vse višjih stroškov energije za gospodinjstva in podjetja pa mnogi dvomijo, ali bo Meloni ostala usklajena z evropskim stališčem, da za ruski plin in nafto na evropskem trgu ni več prostora.

Politika ukrepanja Giorgie Meloni temelji na veliko neznankah, ki bodo zahtevale veliko pragmatizma pri odločanju. Pričakujem, da me bodo njene politične odločitve večkrat presenetile. Ni nujno, da bodo vedno skladne z ideologijo, ki jo zagovarja. Po drugi strani pa zaradi politične nestabilnosti, ki je stalna značilnost italijanskega sistema, vlada morda ne bo zdržala več kot polovico svojega mandata. Zato je malo verjetno, da bo bo Giorgia Meloni zapustila dolgotrajno politično dediščino. Lahko pa me Italijani presenetijo in jo ponovno izvolijo.  

Dr. Andreja Pegan je docentka na Fakulteti za Management na Univerzi na Primorskem. Pred tem je bila zaposlena na Univerzi v Ljubljani, Univerzi Northumbria Newcastle (VB), Trinity College Dublin (Irska) in Univerzi v Luksemburgu. Gostovala je na Centru za raziskovanje evropskih politik Univerze Strathclyde (Škotska) in ARENA Center za evropske študije na Univerzi v Oslu (Norveška). Doktorirala je iz politologije na Univerzi v Luksemburgu, magistrirala na Univerzi v Leidnu (Nizozemska) in diplomirala na Univerzi v Ljubljani. Raziskovala je reforme vladanja za soustvarjanje v okviru projekta Obzorje 2020 COGOV (www.cogov.eu) in učinke regionalne politike na evropsko identiteto v okviru projekta Obzorje 2020 COHESIFY (www.cohesify.eu). Je članica Visokošolske akademije v Veliki Britaniji. Doc. dr. Andreja Pegan je izjemna predavateljica na magistrskem študijskem programu druge stopnje Politologija - mednarodni odnosi in gospodarska diplomacija na UP Fakulteti za management, ki se v celoti izvaja v angleškem jeziku.

 

 

 

 

 

30. september 2022 | FM | Izobraževanje

Družbena omrežja

Kazalo