Predavanje dr. Petra F. Orazema na magistrskem programu "Pravo za management" pri predmetu Davčno pravo, ki ga je 13. novembra 2024 gostila dekanja Fakultete za management, prof. dr. Tatjana Horvat, je poglobilo razumevanje kompleksnih vprašanj o davkih, regulaciji in njihovih gospodarskih posledicah. Dr. Orazem, zaslužni profesor ekonomije in ugleden raziskovalec s področja ekonomije, je predstavil širok spekter raziskav in analiz na temo človeškega kapitala in ekonomskih institucij, s posebnim poudarkom na davčni politiki in njenem vplivu na gospodarstvo.
Peter Orazem je zaslužni profesor ekonomije in direktor programa za študij trga Srednjega zahoda in podjetništva na Državni univerzi Iowa. Leta 1977 je diplomiral iz ekonomije na Univerzi v Kansasu, doktorat iz ekonomije pa je pridobil na Univerzi Yale leta 1983. Leta 2018 in ponovno leta 2024 je kot Fulbrightov štipendist deloval na Univerzi na Primorskem v Sloveniji.
Njegove raziskave se osredotočajo na trge dela v Združenih državah in državah v razvoju, s posebnim poudarkom na človeškem kapitalu, regionalnem gospodarskem razvoju in podjetništvu. Je soavtor poglavij v "Handbook of Development Economics" (Priročnik o razvojni ekonomiji) in "Handbook of Agricultural Economics" (Priročnik o agrarni ekonomiji). Bil je član osrednje ekipe za Poročilo o svetovnem razvoju Svetovne banke leta 2007 in je napisal članke za izdaje "Kopenhagenskega konsenza" iz let 2008, 2012 in po letu 2015. Njegove raziskave so bile objavljene v uglednih revijah, kot so American Economic Review, Journal of Political Economy, The Review of Economics and Statistics, Journal of Finance, International Economic Review in številnih drugih.
Predavanje, ki ga je izvedel za naše študente na magistrski stopnji je obravnavalo predvsem raziskave Nobelovega nagrajenca T.W. Schultza o donosnosti človeškega kapitala ter nedavno Nobelovo nagrado, ki so jo prejeli Daron Acemoglu, Simon Johnson in James Robinson za raziskave o vlogi ekonomskih institucij, vključno s pravno državo in demokracijo, pri gospodarski rasti.
Vsebina predavanja je bila razdeljena na tri ključne tematske sklope:
Prva je bila usmerjena v širši pogled že obstoječega znanja o vplivu vladnih institucij, kot so davki, regulacija, stopnja demokracije, zagotavljanje javnih storitev in vladavina prava, na blaginjo državljanov. Te iste institucije namreč vplivajo tudi na stopnjo neenakosti v blaginji znotraj države.
Druga tema je preučila kako so spremembe v ekonomskih institucijah vplivale na dohodkovno raven in neenakost v Sloveniji. Ta del je obravnaval predvsem prehod iz planskega gospodarstva, širitev dostopa do univerz, bolonjske reforme, zaščito zaposlenih in minimalne plače.
In tretja tematika se je osredotočila ožje na to, kako davki vplivajo na spodbude. Ta analiza se je osredotočila na vpliv davčnih stopenj na dohodek, prodajo in premoženje na relativne vrednosti nepremičnin, kapitalske naložbe, produktivnost dela in dohodek na prebivalca po posameznih zveznih državah Združenih držav Amerike.
Iskreno se zahvaljujemo dr. Petru F. Orazemu za njegovo gostovanje na Fakulteti za management in za delitev bogatega znanja ter izkušenj s študenti naše fakultete. Njegove analize in strokovne razlage so ne le poglobile razumevanje teoretičnih konceptov, ampak tudi omogočile širši pogled v praktične posledice teh politik, tako v Sloveniji kot na mednarodnem področju. Študenti so ob njegovem predavanju pridobili dragocene vpoglede v povezavo med ekonomskimi politikami, človeškim kapitalom in gospodarskim razvojem, kar jim bo v pomoč pri nadaljnjem študiju in karierni poti. Njegovo gostovanje je nedvomno doprineslo k še višji kakovosti izobraževanja na naši fakulteti, za kar smo mu izjemno hvaležni.
Peter F. Orazem, prof. dr. Tatjana Horvat in skupina študentov na magistrtskem študijskem programu Pravo za management.