Gostja iz prakse
Urška Košir,
umetnica, fotografinja in vodja Studia Železna
bo pri predmetu "Zeleno in krožno gospodarstvo" predstavila
"Gaja - ena sama!"
P10 | 17 oktober 2022 | ob 17.00
Fakulteta za management UP
O gostji
Urška Košir je umetnica in fotografinja, ki jo je pot iz črno-belega prava zanesla v pisane medije. Po končani jezikovni gimnaziji, je leta 2008 je z odliko zaključila študij prava na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, že predtem pa je v letu 2007 začela uspešno sodelovati s slovensko nacionalno televizijo. Kot novinarka in avtorica zgodb je delala za oddaje Tednik, Slovenski magazin, Študentska in Babilon, kot snemalka pa je soustvarjala prispevke za oddaji Dobro jutro in Sobotno popoldne, vse do leta 2012. Na nacionalni televiziji je uspešno opravila tudi številna izobraževanja s področja vizualne slikovne pripovedi in slike kot takšne. Od leta 2010 je med drugim sodelovala s slovensko edicijo revije Playboy, kot fotografinja, novinarka in za kratek čas tudi foto urednica. Njene fotografije in članki so bile objavljeni v Playboyevih izdajah širom sveta, večkrat tudi v Združenih državah. Kot prva in edina ženska fotografinja se je leta 2015 podpisala pod serijo erotičnih fotografij za slovito izdajo domačega koledarja Collegium graphicum, ki se ga je prijela oznaka ‘slovenski Pirelli’.
Urška je avtorica in kreativni vodja več samostojnih projektov in fotografskih razstav. Doma se je do sedaj predstavila z mnogimi skupinskimi in tudi štirimi samostojnimi razstavami v Odprti galeriji Mestne občine Ljubljana pod njenim častnim pokroviteljstvom, na Krakovskem nasipu v centru prestolnice: Naj nasmeh 2014, Obrazi Ljubljane 2016 in Naj nasmeh II 2017, Junakinje sodobnega časa 2020, Gaja – ena sama! 2022. V tujini je na povabilo mednarodnih kuratorjev sodelovala v skupinskih razstavah v umetniških galerijah na Dunaju v Avstriji Paintings meet photographs leta 2016, v Konstanzu v Nemčiji Süchtig: Von Obsession, Fetisch und Heiligtümern leta 2017 in na popup razstavi v Berlinu Days of female passion leta 2017 ter s skupinsko razstavo ženske umetnosti v Linzu v Avstriji Frau im Bild leta 2017. Leta 2018 je kot žirantka slovenske barve zastopala na največjem svetovnem salonu fotografije Trierenberg Super circuit, v Linzu v Avstriji, kjer bi morala barve zastopati tudi v letih 20. in 21., a je epidemija kasneje spremenila tok dogodkov.
Urškine fotografije so bile na velikih mednarodnih natečajih večkrat izbrane in uvrščene med največja umetniška dela sveta. Leta 2018 je s pomočjo znanja in izkušenj, iz katerih je dolga leta črpala doma in v tujini- eno leto je preživela in študirala v Utrechtu na Nizozemskem, kasneje pa še pol leta Berlinu, v Nemčiji, zasnovala nov projekt, Studio Železna – Fe16. Postaja navdiha je drugo ime za čudovite prostore, ki se nahajajo tik za glavno železniško postajo v Ljubljani. Urška je želela po vzgledu dobrih praks iz tujine, da bi se tudi v Sloveniji ljudje povezovali, da bi bili veseli 'konkurence', s katero bi se povezovali in skupaj soustvarjali uspešne zgodbe, kar ji je v štirih letih obstoja studia tudi uspelo. Studio Železna je postal ustvarjalna točka v središču prestolnice, kjer lahko ljudje prostor tudi najamejo, v njem pa vsi izražamo in uresničujemo številne zanimive ideje in kreativne projekte, tudi takšne, ki sicer nimajo zveze s fotografijo.
O predavanju
Razstava »Gaja – ena sama!« upodablja problematiko aktualnega življenjskega sloga, kot so brezglavo potrošništvo, uničevanje krajine ter podnebne spremembe, ki se na različne načine kažejo na kakovosti našega življenja in vplivajo na naše zdravje. Če želimo spremeniti odnos ljudi do narave in nebrzdan potrošniški življenjski slog potem moramo ukrepati sedaj, vsi skupaj, vključno s politiko in še posebej korporacijami, preden bo prepozno. Tem spremembam lahko prispevajo tudi družbeno-umetniške zgodbe, ki z besedo in sliko spodbudijo spoznanje posameznika, da gre za zelo aktualno tematiko, v kateri smo vsi del težave, obenem pa lahko tudi del rešitve! Skupaj s slušatelji si bomo pogledali kako za vsako od prepoznanih problematik obstaja rešitev oziroma dobra praksa, ki jo lahko zasledimo v Sloveniji.
Vabljeni, da se nam pridružite 17. 10. 2022, ob 17.00 v predavalnici P10 na UP FM, Izolska vrata 2, 6000 Koper.
Predavanje bo izvedeno v okviru predmeta Zeleno in krožno gospodarstvo na magistrskem študijskem programu druge stopnje Management trajnostnega razvoja, pri prof. dr. Robertu Biloslavu.