Na slovesnosti v Armeriji Univerze na Primorskem je v torek, 18. marca 2025, prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo, prof. dr. Štefko Miklavič ob dekanih in dekanjah članic UP, na inavguraciji izročil odločbe o izvolitvi v naziv sedemnajstim novim rednim profesoricam in profesorjem Univerze na Primorskem. Med njimi so tudi trije profesorji naše fakultete UP FM.
dr. Tatjana Horvat, redna profesorica za področje »Računovodstvo in revizija«
Dr. Tatjana Horvat je strokovnjakinja s področja računovodstva in revizije za podjetja in javni sektor. V javnem sektorju je specializirana za finančni nadzor poslovanja izobraževalnih institucij. Je profesorica za računovodstvo in revizijo in od leta 2003 z manjšimi prekinitvami zaposlena na Fakulteti za management Univerze na Primorskem. Na omenjenih področjih je zelo aktivna na pedagoški, strokovni in znanstveni ravni v lokalnem in mednarodnem okolju.
Leta 2002 je doktorirala na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kasneje pa se je izobraževala še za pridobitev nazivov (licenc) »Državni notranji revizor« pri Ministrstvu za finance Republike Slovenije in »Preizkušeni notranji revizor« pri Slovenskem inštitutu za revizijo. Kot »Državni notranji revizor« je registrirana pri Uradu za nadzor proračuna Republike Slovenije. Poleg tega ima tudi licenco »Preizkušeni računovodja«.
Pri Ministrstvu za pravosodje Republike Slovenije je vrsto let članica komisije za preizkus znanja in strokovnosti sodnih izvedencev in sodnih cenilcev s področja ekonomije in finance, s področja vrednotenja podjetij, s področja forenzičnega preiskovanja gospodarskega poslovanja ter stečajev.
Kot predsednica komisije za ocenjevanje kakovosti letnih poročil v Sloveniji je vrsto let s poslovnim medijem postavljala standarde za pravilno in transparentno poslovno in računovodsko poročanje v praksi velikih podjetij, bank in zavarovalnic ter šolskih javnih zavodov. Po njenih strokovnih priporočilih, ki jih objavlja in predava, deluje vrsta izobraževalnih zavodov in podjetij ter študentov in učencev pri različnih izobraževalnih organizacijah.
Z vidika zakonitosti in pravilnosti finančnega poslovanja ter programov dela je revidirala mnoge šolske institucije, izobraževala njihov vodstveni kader na področju javnih financ, ustvarila vrsto strokovnih izobraževalnih programov s področja davkov, računovodstva in financ za poslovni svet, reševala javnofinančna vprašanja z občinami in ministrstvi, AJPES-om in FURS-om, s tujimi strokovnjaki pa pisala in opravila vrednotenja in cenitve različnih sredstev večmilijonskih vrednosti. Z ekspertizami je aktivna v raznih slovenskih in tujih podjetjih ter institucijah v Avstriji, Rusiji, na Madžarskem, v Avstraliji, Španiji, Ukrajini, Azerbajdžanu in drugod.
V Cobissu je zapisana s številko 26373 z več kot 600 enotami, med katerimi so znanstveni članki s soavtorji iz celega sveta, strokovni članki, strokovne in znanstvene konference, mentorstva, monografije, predavanja v tujini in druga gradiva.
dr. Igor Stubelj, redni profesor za področje »Finance«
Dr. Igor Stubelj je leta 2011 doktoriral s področja financ na Fakulteti za management Univerze na Primorskem. Preden se je podal na svojo akademsko pot, je bil finančni direktor manjšega podjetja. Njegova predanost akademskemu krogu ga je pripeljala do različnih vodilnih vlog na fakulteti in univerzi: predstojnika katedre, prodekana, senatorja fakultete, predsednika upravnega odbora univerze in senatorja univerze.
Kot profesor na Fakulteti za management Univerze na Primorskem dr. Stubelj svoje strokovno znanje podaja v vrsti dodiplomskih in podiplomskih predmetov: Poslovne finance, Osebne finance, Financiranje podjetij in finančna tveganja, Finančni management, Vrednotenje podjetij in Projektno financiranje. Njegova predanost raziskovanju in stroki je razvidna iz njegovih publikacij, kot so znanstveni članki, monografije, učbeniki in druge vsebine, ki izkazujejo pomemben prispevek na področju financ.
Pomembnejše novejše publikacije avtorja dr. Stublja so:
- Objava »Dejavniki dobičkonosnosti v evropskih bankah: analiza notrnjih in zunanjih dejavnikov v finančnem okolju po letu 2009« v Risks v letu 2025;
- Objava »Sprememba produktivnosti v komercialnih bankah CEE v obdobju omejene bančne regulacije in stabilne gospodarske rasti« v Economies v letu 2023;
- Učbenik »Poslovne finance od teorije do prakse«, FinKin, leto 2023;
- Objava »Sprememba produktivnosti v evropskih bankah v obdobju po krizi« v Systems, leto 2022;
- Objava »Lastniška struktura in uspešnost podjetja - primer Slovenije« v Ekonomska Istraživanja, leto 2021;
- »Risk and profitability of the Slovenian industries« v International Journal of Sustainable Economy leta 2021;
Poleg akademskega udejstvovanja se dr. Stubelj aktivno ukvarja s krepitvijo finančne pismenosti s predavanji in delavnicami, ki so prilagojene skupinam podjetnikov. Njegovo znanje na področju poslovnih financ krepi tako ambiciozne kot že uveljavljene podjetnike. Z različnimi prispevki dr. Stubelj tako pomembno vpliva na raziskovalno, izobraževalno in praktično področje financ.
dr. Igor Rižnar, redni profesor za področje »Tuji poslovni jeziki – angleški jezik«
Prof. dr. Igor Rižnar je diplomiral leta 1988 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je tudi magistriral (iz prevajanja in antologiziranja moderne ameriške poezije) in doktoriral (iz poslovne angleščine v slovenskem visokem šolstvu).
Na Univerzi na Primorskem, Fakulteti za management je zaposlen od leta 2005. Je nosilec in izvajalec več predmetov na dodiplomskem in podiplomskem študiju.
Raziskovalno se ukvarja s korpusnim jezikoslovjem, kombiniranim poučevanjem in učenjem tujih jezikov v visokem šolstvu ter prevodoslovjem, v zadnjem času pa predvsem z diskurzno analizo in jezikovnimi strategijami malih in srednje velikih podjetij.
Svoja raziskovalna prizadevanja je predstavil na številnih domačih in tujih konferencah:
Turčija: Antologiziranje ameriške poezije v Sloveniji, 2003; Srbija: Vloga učbenikov poslovne angleščine v slovenskem terciarnem izobraževanju, 2009; Malezija: Kombinirano poučevanje in učenje angleščine v slovenskem visokem šolstvu, 2010; Taiwan: Diskurzna analiza parabesedil v slovenskih in tujih učbenikih angleškega jezika, 2011; Portugalska: Antologiziranje kot oblika prevajanja, 2012; Hrvaška: Moodle in Flipboard pri učenju in poučevanju poslovne angleščine, Jezikovne strategije in slovenska mala in srednje velika podjetja, 2016, Flipboard pri učenju tujih jezikov, 2017; Slovenija: Frankfurt, Billig in Chomsky o psevdopoučevanju, 2019; Italija: Obljube mikropotrdil, 2023.
Tri mesece je raziskovalno deloval na univerzi v Gradcu v Avstriji ter na Erasmus+ izmenjavah predaval v Bolgariji, v Avstriji, Makedoniji in na Portugalskem.
Dr. Igor Rižnar je avtor štirih monografij, 30 znanstvenih člankov in samostojnih znanstvenih sestavkov v monografskih publikacijah ter več deset objavljenih znanstvenih prispevkov na konferencah. Je član združenja European Society of Translation Studies in Modern Language Association of America (MLA).
Za svoje dosežke na izobraževalnem področju je bil dr. Igor Rižnar med leti 1994 in 2025 večkrat nagrajen (v študijskem letu 2008/09, leta 2013 in leta 2016 na Fakulteti za management Univerze na Primorskem, pred tem pa na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru).
Med letoma od 2018 do 2022 je bil na Fakulteti za management Univerze na Primorskem prodekan za mednarodno sodelovanje ter član senata te fakultete, od leta 2018 do danes pa je tudi član senata Univerze na Primorskem.
Iskrene čestitke vsem novim rednim profesoricam in profesorjem Univerze na Primorskem!