V sredo, 5. 3. 2025 so imeli študentje in študentke Fakultete za management priložnost prisluhniti zanimivemu predavanju Dajane Siljanoske, strokovnakinje za študentsko dobro počutje. Predavanje je poudarilo pomen ravnovesja med akademskim in osebnim življenjem ter osvetlilo ključne dejavnike, ki vplivajo na kakovost študentske izkušnje. Študentje so dobili tudi konkretne nasvete, kako izboljšati svoje vsakodnevno počutje in lažje premagovati izzive študijskega obdobja.
Zakaj je študentsko dobro počutje pomembno?
Študentska leta so čas rasti in učenja, ki hkrasti prinašajo tudi stres in pritiske. Prehod iz srednje šole na univerzo pa pomeni veliko spremembo, torej s tem večjo odgovornost, prilagajanje novemu okolju in iskanje ravnotežja med različnimi obveznostmi. Ko študentje skrbijo za svoje telesno, duševno, socialno in čustveno zdravje so bolj motivirani, učinkovitejši in lažje premagujejo izzive, ki jih prinaša študij.
Med najpogostejšimi izzivi, ki vplivajo na dobro počutje študentov so: akademski pritisk, finančne obremenitve in stres zaradi telesnega ter duševnega zdravja so pogosti dejavniki, ki vplivajo na motivacijo. Težave pri socialnih stikih, odsotnost s predavanj, kulturni šok in domotožje lahko vodijo v občutek osamljenosti. Dodatno breme predstavljajo družbena omrežja, ki ustvarjajo nerealna pričakovanja, ter iskanje ravnovesja med študijem, delom in prostim časom.
Za boljše študentsko življenje je ključna dobra organizacija časa. Pomembne so tudi zdrave navade, kot so uravnotežena prehrana, dovolj spanja in redna telesna aktivnost. Obvladovanje stresa lahko izboljšate z dihalnimi vajami, zapisovanjem misli in razdelitvijo nalog na manjše korake. Socialna povezanost je prav tako pomembna – sodelujte v študentskih društvih, oblikujte študijske skupine in gradite pristne odnose.
Študentsko dobro počutje zajema akademske, osebne in socialne vidike življenja. Torej, če potrebujete dodatno podporo, lahko vedno poiščete pomoč pri svetovalnih službah fakultete ali se pridružite študentskim organizacijam, ki nudijo podporo pri soočanju s študijskimi in osebnimi izzivi.
Prispevek je pripravila študentka 3. letnika UN Management, Lea Beljakovič Majcen.
Fotografije je posnel študent 3. letnika UN Management, Gregor Ribarič.