Strokovna razprava o aktualnih geopolitičnih dogajanjih v svetu s doc. dr. Primožem Šterbencem in mag. Simono Simonovič

Aktualna geopolitična dogajanja v svetu

V četrtek, 28. novembra, je na naši fakulteti potekalo izjemno zanimivo predavanje z naslovom "Aktualna geopolitična dogajanja v svetu", v okviru cikla srečanj Pogovori z Alumni UP Povezujemo znanost z vsakdanom. Dogodek je bil del projekta Evropska noč raziskovalcev, katerega cilj je približati znanost širši družbi.

Predavanje sta izvedla doc. dr. Primož Šterbenc in naša bivša študentka mag. politologije Simona Simonovič, ki sta osvetlila ključne teme sodobnih mednarodnih odnosov. Udeleženci so spoznali, kako prehod iz unipolarne v multipolarno globalno ureditev oblikuje nestabilne razmere v svetu in kakšne posledice le te prinašajo. Prav tako so razpravljali o tekmovanju med ZDA in Kitajsko, konfliktih v Južnokitajskem morju, na Tajvanu, v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Udeleženci so imeli priložnost spoznati, kako globalna rivalstva vplivajo na družbo in vsakdanje življenje.

 

Dogodek, je pritegnil številne študente, ki so aktivno sodelovali v razpravi in prav tako izrazili zadovoljstvo nad pridobitvijo novega vpogleda v kompleksne globalne izzive. Poznavanje teh tematik je izjemnega pomena, saj geopolitika ne vpliva zgolj na posamezno državo, temveč tudi na posameznike, gospodarstvo in prihodnost naše družbe. Razumevanje globalnih procesov nam omogoča boljšo pripravo na izzive sodobnega sveta ter sprejemanje premišljenih odločitev, tako v osebnem kot poklicnem življenju.

 

    

 

Dogodek je potekal v sklopu projekta »Evropska noč raziskovalcev: Pogovori z Alumni UP – Povezujemo znanost z vsakdanom«. Evropska noč raziskovalcev je vseevropski dogodek, ki ga spodbuja Evropska unija, da bi približali znanost družbi ter povečali zanimanje mladih za znanost. Evropska noč raziskovalcev hkrati poteka v 23 državah in več kot 400 mestih po vsej Evropi in širše.

Projekt oooZnanost! – Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost! se financira v okviru ukrepov Marie Skłodowske Curie prek razpisa HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01-01: Evropska noč raziskovalcev in Raziskovalci v šolah 2024 – 2025.  Projekt financira Evropska unija. Za izražena stališča in mnenja odgovarja samo avtor (ali avtorji) in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave. Niti Evropska unija niti Evropska izvajalska agencija za raziskave ne moreta biti odgovorna zanje.

  

28. november 2024 | FM | Izobraževanje

Družbena omrežja

Kazalo