Študenti FM obiskali Luko Koper

Študenti visokošolskega strokovnega programa Management smo v ponedeljek, 15. januarja 2018, obiskali Luko Koper. Koprsko pristanišče smo spoznavali v okviru predmeta Strukturiranje organizacije pri pred. dr. Bojanu Mevlji.

V kratkem uvodnem predavanju nam je mag. Metka Sušec predstavila zemljevid obsega podjetja z posameznimi področji (terminali) za različne namene. Pri tem je izpostavila in predstavila 12 glavnih specializiranih terminalov Luke Koper (kontejnerski in ro-ro terminal, avtomobilski terminal, terminal za generalne tovore, terminal za sadje, terminal za les, terminal za minerale in rudnine, terminal za žitarice in krmila, terminal za glinico, evropski energetski terminal, terminal za tekoče tovore, terminal za živino in potniški terminal). Povedala je, da je terminal za splošni tovor najobsežnejši in tudi najbolj donosen. Se pa po njenem mnenju generalno občuti vpliv konkurenčnih tovornih pristanišč, vendar bo vedno ostajala potreba po pretovarjanju splošnega tovora, ne glede na zemljepisno lokacijo ali število tovornih pristanišč, skratka dela bo vedno dovolj. Glede konkurenčnosti je še povedala, da je mogoče konkurirati z ostalimi tovornimi pristanišči glede na lokacijo, saj imajo prednost s krajšo morsko potjo do evropskega trga, kadar tovor prihaja z Daljnega vzhoda.

Mag. Sušec je na kratko predstavila tudi zgodovino tovornega pristanišča. Preteklo leto so obeleževali 60-letnico obstoja podjetja in tako dodatno potrdili svojo stabilnost kot eno izmed utrjenih in zrelih podjetij na slovenskem trgu. Poudarila je vizijo podjetja, saj imajo vse do leta 2030 začrtane in dobro določene cilje, ki jih želijo tudi doseči z minimalnimi potrebnimi spremembami načrta. V nadaljevanju predavanja pa smo študenti izvedeli še nekaj zanimivih podatkov o podjetju, na primer število zaposlenih (1000), število pretovorjenega tovora v prejšnjem letu (~25 milijonov ton oziroma 900.000 kontejnerjev), čisti dobiček v prejšnjem letu (25 milijonov evrov) in druge splošno zanimive podatke.

Nato je mag. Sušec predstavila način in hierarhijo managementa v podjetju, v kateri je na vrhu uprava z predsednikom, nato nadzorni svet in predstavniki posameznih sektorjev ter podpredsedniki posameznih terminalov v Luki Koper. V grobem bi organizacijsko strukturo lahko opredelili kot mešano strukturo, saj vključuje elemente različnih struktur z namenom optimizacije celotnega procesa in zadovoljevanja potreb podjetja. Dodatno imajo še posamezna področja, kot je recimo področje varovanja zdravja zaposlenih in ekologije, s čimer posebno pozornost namenjajo boljšim delovnim razmeram in zdravju zaposlenih, kakor tudi samemu okolju. Pri tem je treba omeniti, da ima podjetje na področju tovorniškega prometa in varnosti različne mednarodne certifikate (ISO standard in drugi).

Glede na to, kar smo slišali in videli, menimo, da je podjetje zelo stabilno, predvsem v primerjavi z drugimi podjetji v državi, in se bo še naprej krepilo na svojem področju, pa tudi laže prilagodilo morebitnim spremembam. Edina trenutna težava podjetja je zelo pogosto menjavanje vodstva podjetja, kar posledično vpliva na učinkovitost, predvsem pa se občuti v vrhnjem organizacijskem segmentu.

 

Zapis: Gabriel Jablanovec, David Šavron, Adimir Preradović, Gregor Gulič, Elbasan Xhymshiti
Foto: vir: spletna stran Luke Koper

18. januar 2018 | FM | Izobraževanje

Družbena omrežja

Kazalo