Uspešno izveden drugi dogodek »INOVACIJE in pika«

Univerza na Primorskem in Center za razvoj in prenos znanja (CRPZ UP FM) sta 11. novembra 2024, uspešno izvedla drugi dogodek »INOVACIJE in pika«. Ta je s predstavitvami uspešnih inovativnih zgodb združil raziskovalce z različnih področij UP, lokalno skupnost in predstavnike gospodarstva.

Dogodek je otvorila vodja CRPZ UP FM, prof. dr. Simona Kustec, sledila pa sta nagovora rektorice UP, prof. dr. Klavdije Kutnar, in direktorja Primorske gospodarske zbornice, Roberta Rakarja, ki je poudaril pomen sodelovanja kot gonilo podjetništva in inovacij. Pridružila sem nam je tudi podžupanja Mestne občine Koper, Mateja Hrvatin Kozlovič. Zatem so sledile kratke predstavitve aktualnih inovativnih družbenih projektov na članicah UP.

  • UP FAMNIT in UP IAM: Pametna tla – doc. dr. Aleksandar Tošić, izr. prof. dr. Jernej Vicic, dr. Niki Hrovatin in Milan Milivojević
  • UP FVZ: Mobilna večnamenska izokinetična naprava za ekscentrično vadbo – Oskar Cvjetićanin, prof. dr. Nejc Šarabon
  • UP FTŠ-Turistica: IoT podprt trajnostni prehod turizma – izr. prof. dr. Emil Juvan
  • UP FM: Projekt TeachXR: Virtualna, obogatena in razširjena resničnost v izobraževanju – doc. dr. Tine Bertoncelj
  • UP FHŠ: UNESCO katedra Univerze na Primorskem in inovativni pristopi v univerzitetnem izobraževanju – izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget in sodelavci
  • UP PEF: Pripovedovanje zgodb – (samo)zagovorništvo oseb s posebnimi potrebami – doc. dr. Karmen Drljić

Več o predstavljenih inovacijah si lahko preberete tukaj.

Profesor Fakultete za management, doc. dr. Tine Bertoncelj, je predstavil projekt TeachXR, ki se osredotoča na raziskovanje in implementacijo naprednih tehnologij virtualne, obogatene in razširjene resničnosti (XR) v osnovnih in srednjih šolah. Na ta način si prizadevajo izboljšati kakovost izobraževanja, modernizirati učne metode ter učitelje opolnomočiti z znanjem in veščinami za uporabo in integracijo pametnih tehnologij v učni proces.  Z vzpostavitvijo učnih laboratorijev in usposabljanjem učiteljev pa slovenskemu izobraževalnemu ekosistemu ponuditi trajno rešitev za šolsko okolje in okrepiti sodelovanja med srednješolskimi, višješolskimi in visokošolskimi izobraževalnimi institucijami in podjetji ter preoblikovati tako slovenski izobraževalni ekosistem kot tudi poklicna in strokovna izobraževanja v Sloveniji.

Dogodka sta se udeležila tudi dekanja UP FM, prof. dr. Tatjana Horvat, in prodekan za kakovost, izr. prof. dr. Armand Faganel, ki je na predstavitve inovacij povabil tudi študente 3. letnika visokošolskega programa Management.

Po pogovoru o vlogi sodelovanja pri uspešnih zgodbah družbenih inovacij skozi izkušnje raziskovalcev UP, študentov ter podjetnikov v regiji so si udeleženci ogledali še razstavo aktualnih inovativnih družbenih projektov na članicah UP, ki je na ogled v Avli Armerije UP.

Dogodek je potekal v duhu navdihujočih zgodb, ki so izpostavile ključno vlogo sodelovanja med raziskovalci, podjetniki in lokalno skupnostjo. To sodelovanje je temelj za spodbujanje inovacij in ustvarjanje novih priložnosti, naprednih rešitev in dolgotrajnih sprememb.

Inovacije in pika

11. november 2024 | FM | Raziskovanje in svetovanje

Družbena omrežja

Kazalo