Interdisciplinarni PUŠ projekti za povezovanje znanja in prakse v delovnem okolju
Na Univerzi na Primorskem se bo v študijskem letu 2024/2025 izvajalo 20 projektov iz razpisa za Problemsko učenje študentov v delovnem okolju: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024–2027, s skrajšanim nazivom PUŠ v delovno okolje 2024–2027. Od tega 14 v sodelovanju s poslovnimi subjekti iz gospodarstva in 6 skupaj z neprofitnimi nevladnimi organizacijami oziroma zavodi. Za izvajanje PUŠ projektov je načrtovano sodelovanje 48 pedagoških mentorjev, 25 delovnih mentorjev in 142 študentov. Prvič bodo v izvajanje projektnih aktivnosti vključeni tudi študenti z drugih univerz, izobraževalnih institucij ter tisti, ki so na Erasmus izmenjavi iz drugih držav.
Na UP Fakulteti za management se bodo izvajali sledeči projekti:
1. Uporaba podjetniških znanj v poslovnem svetu (Sklop A)
Projekt bo potekal pod mentorstvom izr. prof. dr. Jasne Auer Antončič
Trajanje projekta: 1. 3. 2025 – 31. 7. 2025
Projektni partner iz gospodarstva: ATech d.o.o.
Kratka vsebina projekta
V okviru projekta se bo posebno pozornost namenila programu FUMIS podjetja ATech, ki se od leta 2008 ukvarja z inovacijami na področju kontrolorjev za peči na biomaso, kjer se bo osredotočalo na izboljšanje podpornih storitev v smislu naročnin, ob tem pa se bo upoštevalo načela zelenega prehoda in krožnega gospodarstva.
Cilj je oblikovanje inovativnih poslovnih rešitev, ki bodo pripomogle k zmanjšanju odpadkov in izboljšanju okoljske trajnosti.
Partnerji iz gospodarskega sektorja bodo sodelovali kot mentorji in prispevali svoje strokovno znanje ter izkušnje v procesu reševanja izziva povečanega poudarka na podpornih storitvah v smislu naročnin pri prodaji izdelkov enote FUMIS podjetja Atech s povečanim upoštevanjem zelenega prehoda in krožnega gospodarstva - oblikovanje predlogov možnih poslovnih rešitev. Svoje poglede in tehnične rešitve bodo delili s študenti, jih usmerjali in podpirali pri raziskovanju ter razvoju inovativnih pristopov.
Skozi delo na projektu bodo študenti neposredno vključeni v raziskovanje in razvoj trajnostnih praks, kar bo povečalo njihovo pripravljenost za delo na trgu.
Povezave
2. Podjetniške kompetence v poslovnem modelu (Sklop A)
Projekt bo potekal pod mentorstvom izr. prof. dr. Jasne Auer Antončič.
Trajanje projekta: 1. 4. 2025 – 31. 8. 2025
Projektni partner: Intervela d.o.o
Kratka vsebina projekta
V okviru našega projekta bomo razvijali podjetniške kompetence študentov, pri čemer bomo uporabili poslovne modele, ki temeljijo na principih krožnega gospodarstva. Osredotočili se bomo na inovativne pristope ponovne uporabe in recikliranja odpadnih materialov pri izdelavi jader za tekmovalne jadrnice, kar bo prispevalo k zmanjševanju odpadkov in izboljšanju okoljske trajnosti.
Partnerji iz gospodarskega sektorja, iz podjetja Intervela d.o.o, bodo sodelovali kot mentorji in prispevali svoje strokovno znanje ter izkušnje v procesu reševanja izziva uporabe rabljenih in odpadnih materialov v proizvodnji tekmovalnih jader. Svoje poglede in tehnične rešitve bodo delili s študenti, jih usmerjali in podpirali pri raziskovanju ter razvoju inovativnih pristopov. Tako bodo študenti imeli priložnost neposredno sodelovati z izkušenimi strokovnjaki, kar bo obogatilo njihovo učno izkušnjo in prispevalo k praktičnemu razumevanju snovi.
Projekt bo vključeval intenzivne praktične aktivnosti za študente, s katerimi bomo zagotovili pridobivanje temeljitih znanj in specifičnih veščin, ki so neposredno povezane z njihovimi strokovnimi področji. To jim bo omogočilo, da se neposredno soočijo z izzivi in rešitvami, ki jih ponuja zeleni prehod, in sicer skozi praktično delo na realnem projektu.
Naš cilj je ne le izobraževanje študentov, temveč tudi razvoj trajnostnih rešitev, ki jih bodo lahko implementirali v praksi. S tem želimo spodbuditi inovativnost in podjetniški duh med študenti ter jim omogočiti, da postanejo aktivni udeleženci v prehodu proti bolj zeleni in trajnostni prihodnosti.
Povezave
3. Izzivi komuniciranja in raba ustreznega izrazja v nepridobitni organizaciji (Sklop B)
Projekt bo potekal pod mentorstvom doc. dr. Dubravke Celinšek
Trajanje projekta: 1. 2. 2025 – 31. 5. 2025
Projektni partner: Občina Renče-Vogrsko
Kratka vsebina projekta
Študenti bodo skupaj z mentorjema po metodi problemsko zasnovanega učenja preučili delo in različne dejavnosti v občini (npr. turizem, trajnostni turizem) ter se osredotočili na komunikacijo občine Renče-Vogrsko (občinskih svetnikov) z okoljem, pri tem pa preučevali strokovno izrazje uradovalnega jezika.
Po načelu problemsko zasnovanega raziskovanja bo projekt potekal v več fazah: V fazi priprave se bo oblikoval tim – študenti bodo razumeli razliko med raziskovalno skupino in raziskovalnim timom, pri čemer je pomembno vzpostaviti ustrezno sodelovanje.
V drugi fazi bodo študenti zbirali nadaljnje informacije (npr. z preučevanjem jezika spletnih strani ali z intervjuji s svetniki), preučevali literaturo v zvezi z uradovalnim jezikom, pri tem pa si bodo porazdelili naloge in količino obremenitve. Nato bodo načrtovali delo na terenu ter preverili ali ponovno premislili o ustreznosti raziskovalnih vprašanj in načrtovali reševanje izziva/problema (izboljšanje komunikacije (s pomočjo ustrezne analize) in področja, v katera bodo vključili nabor terminov).
V tretji fazi se bodo študenti lotili reševanja raziskovalnega izziva na terenu in na timskih sestankih. O pomembnih ugotovitvah bodo napisali poročilo ter pripravili predstavitev (promocijo) opravljene raziskave.
Povezave
Financiranje
Operacijo »Problemsko učenje študentov v delovnem okolju: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024–2027« sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo znanost in inovacije in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus v višini 460.200,00 EUR.