Projekti dvostranskega raziskovalnega sodelovanja z univerzo Vilnius Tech

Projekti dvostranskega raziskovalnega sodelovanja z univerzo Vilnius Tech

Univerza na Primorskem je s tehnično univerzo Vilnius Gediminas (Vilnius Tech) iz Litve v letu 2024 podpisala sporazum o vzpostavitvi programa za spodbujanje dvostranskega raziskovalnega sodelovanja. Program je odprt za raziskovalne skupine iz vseh raziskovalnih ved in področij in omogoča financiranje manjših enoletnih raziskovalnih projektov. Na prvi razpis se je prijavilo 10 konzorcijev, na katerih so sodelovali raziskovalci iz vseh fakultet in raziskovalnega inštituta na UP. Ocenjevalna komisija, sestavljena iz predstavnikov obeh univerz, je izbrala pet najboljših projektov, ki se bodo izvajali v letu 2025. Med petimi izbranimi so tri s UP Fakultete za management:

· izr. prof. dr. Jana Hojnik iz UP FM in prof. dr. Zenonas Turskis iz Vilnius Tech za projekt »Side-By-Side Assessment of the Technology Transfer in Slovenian and Lithuanian Universities: Input and Output; The Structure of the Transfer Process and National Technology Transfer System, Determinants of Success and Failure«;

Cilj projekta: projekt želi s preučevanjem in primerjanjem okolja in procesov prenosa tehnologije ter poudarjanjem podobnosti in razlik v pisarnah za prenos tehnologije na univerzah v Litvi in Sloveniji ustvariti temelje za morebitno sodelovanje na področju prenosa tehnologije. Cilji projekta (1) Opraviti pregled najnovejše literature: izbrati ključne statistične kazalnike, ki odražajo vhodne in izhodne podatke o prenosu tehnologije v Litvi in Sloveniji, da bi kartirali področje prenosa tehnologije v raziskavi; preučiti in primerjati strukture nacionalnih sistemov prenosa tehnologije; preučiti rezultate raziskav, namenjenih procesom prenosa tehnologije na univerzah v Litvi in Sloveniji; določiti dejavnike uspešnega ali neuspešnega prenosa tehnologije; - oceniti metode, uporabljene za analizo in primerjavo procesov prenosa tehnologije v različnih državah, in tako pridobiti informacije o najučinkovitejših pristopih. (2) izvajanje preiskav: na podlagi pregleda literature, izbranih ključnih statističnih kazalnikov, ki odražajo vhode in izhode, izvesti statistično analizo podatkov ter opredeliti vzročno-posledične povezave za kartiranje okolja prenosa tehnologij v Litvi in Sloveniji; študije primerov za preučitev dinamike komercializacije tehnologij na glavnih tehnoloških področjih; izvesti raziskavo in primerjavo procesa prenosa tehnologij v Litvi in Sloveniji z metodo, izbrano s pomočjo analize literature; na podlagi pregleda literature izbranega nabora determinant izvesti strokovno raziskavo v litvanskih in slovenskih pisarnah za prenos tehnologij pri univerzah, da bi opredelili razlike in podobnosti v vzrokih za uspeh/neuspeh komercializacije tehnologij v teh državah. (3) Predstaviti rezultate raziskave na mednarodni znanstveni konferenci in objaviti tri (3) članke v podatkovni zbirki Clarivate Analytics Web of Science z indeksom citiranosti.

· izr. prof. dr. Armand Faganel iz UP FM in dr. Neringa Vilkaitė-Vaitonė iz Vilnius Tech za projekt »Towards a Standardized Scale for Measuring Consumer Sustainability Fatigue«;

Ta študija raziskuje pojav trajnostne utrujenosti, stanje, v katerem potrošniki postanejo preobremenjeni ali neangažirani zaradi stalnega pritiska trajnostnih sporočil, kar ima pomembne posledice za trajnostno trženje. Ker podjetja, oblikovalci politik in raziskovalci dajejo prednost trajnosti, se je pritisk na potrošnike, da sprejmejo trajnostne prakse, povečal. Ta študija odpravlja kritično vrzel v literaturi, saj raziskuje, kdaj in kako se ta dobronamerna prizadevanja obrnejo proti potrošnikom, kar vodi v njihovo utrujenost in zmanjšano zavzetost. Glavni cilj te raziskave je razviti in potrditi celovito merilno orodje za oceno utrujenosti potrošnikov od trajnosti. Metodološko študija sledi sistematičnemu postopku za razvoj veljavnega in zanesljivega orodja za merjenje utrujenosti od trajnosti. Vključuje oblikovanje elementov s pregledom literature, preverjanje

veljavnosti vsebine s strani strokovnjakov, pilotno študijo in zbiranje anketnih podatkov. Struktura in zanesljivost lestvice bosta ocenjeni z uporabo raziskovalne in potrditvene faktorske analize, končna potrditev pa bo povezala trajnostno utrujenost z vedenjem potrošnikov. Z razumevanjem dinamike utrujenosti potrošnikov želi študija oblikovati učinkovitejše, čustveno odmevnejše trženjske strategije, ki spodbujajo trajno sodelovanje potrošnikov, ne da bi jih preobremenile. Razvoj zanesljivega merilnega orodja vpliva tako na teorijo kot na prakso, saj raziskovalcem zagotavlja trden okvir za preučevanje utrujenosti zaradi trajnosti, podjetjem in oblikovalcem politik pa ponuja uporaben vpogled v psihologijo potrošnikov. Končno naj bi to orodje pomagalo zainteresiranim stranem pri oblikovanju trajnostnih trženjskih strategij, ki spodbujajo pristno zavzetost, zaupanje in dolgoročno zavezanost trajnosti ter s tem preprečujejo tveganja utrujenosti potrošnikov in „zelenega pranja“.

· prof. dr. Štefan Bojnec iz UP FM in prof. dr. Tomas Baležentis iz Vilnius Tech za projekt »Risk-adjusted Frontier Analysis of the Primary Sector«.

Z mejnim pristopom je mogoče celovito oceniti tehnično učinkovitost med drugimi merami uspešnosti v neovalrasovskem okviru. Vendar pa uporaba mejnih metod ne upošteva proizvodnega tveganja v primeru uporabe konvencionalnih pristopov. Za reševanje tega vprašanja so bile predlagane različne razširitve (npr. modeli s pogojnim stanjem). Namen projekta je razviti kvantitativni okvir za oceno uspešnosti kmetijstva Evropske unije (EU) glede na osnovno proizvodno tehnologijo. Uporabljen bo neparametrični pristop z vključitvijo proizvodnega tveganja. Slednje je mogoče doseči s prilagoditvijo rezultatov glede na ukrepe tveganja ali z vključitvijo tveganja kot nezaželenega rezultata. Raziskava bo zagotovila smernice politike, ki so aktualne glede na trenutno razpravo o EU in njenem kmetijskem sektorju.

1. januar 2025 | FM

Družbena omrežja

Kazalo