Strateška razvojna inovacijska partnerstva prinašajo pomembno novost v način spodbujanja sodelovanja med podjetji ter med podjetji in raziskovalnimi organizacijami znotraj vnaprej definiranega prednostnega področja pametne specializacije. Pametna specializacija je usmerjena predvsem v dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Povezovanja v SRIP-e naj bi omogočila gospodarstvu bolj usmerjeno vključevanje v verige vrednosti, ki bo ne le uspešnejše, ampak tudi na tehnološko in inovacijsko bolj zahtevni ravni.
Oblikovanje ustrezne metodologije vrednotenja SRIP-ov bo tako vplivalo na sposobnost sprotnega spremljanja in vrednotenja dosežkov. Ker projekt načrtuje pilotno testiranje metodologije pri vseh partnerstvih, bodo tako gospodarski subjekti neposredno vključeni v sooblikovanje metodologije, ki bo lahko služila tudi njim v oporo pri merjenju in vrednotenju lastnih rezultatov.
Vodilni partner projekta
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede
Vodja projekta
dr. Maja Bučar
Vodja projekta na UP FM
dr. Borut Likar
Partnerji projekta
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede
Univerza na Primorskem, Fakulteta za management
- dr. Borut Likar
- dr. Peter Štrukelj
- Aleš Lipnik (UP FTŠ)
Inštitut za ekonomska raziskovanja
Šifra programa
V5-1646
Trajanje projekta
1. 10. 2016–30. 9. 2019
Vsebina projekta
Cilj projekta je priprava ogrodja – metodologije za vrednotenje ukrepa, ki naj bi spodbudil sodelovanje med gospodarskimi organizacijami in raziskovalno sfero na področjih, identificiranih kot ključne prioritete znotraj strategije pametne specializacije za Slovenijo. Oblikovanje metodologije je že zastavljeno tako, da naj bi omogočilo učenje, saj naj bi se prav na podlagi pilotskega testiranja opravila revizija strateškega dokumenta. Tak postopek bo omogočil sprotno prilagajanje ukrepa in vseh drugih instrumentov, ki so načrtovani za realizacijo strategije.
Ključne besede
strateška razvojna inovacijska partnerstva; pametna specializacija; inovacije
Faze projekta in njihova realizacija
S povezovanjem strateških partnerjev se pričakuje nadgrajevanje obstoječih struktur povezovanja (centri odličnosti, kompetenčni centri, grozdi itd.) v smeri izgradnje kakovostnejših zmogljivosti za strateški preboj na posameznih področjih S4. Ker je ukrep zasnovan tako, da bodo pri financiranju in oblikovanju vsebinskih usmeritev glavno vlogo odigrali deležniki in ne država, je pričakovati, da bodo SRIP-i uspešni pri ustvarjanju takih povezav, ki bodo vodile v dolgoročno partnerstvo s ciljem povečati dodano vrednost v slovenskem gospodarstvu. Koncept in cilji SRIP-ov so opredeljeni v dokumentih, ki so spremljali izdelavo S4 in po svoji naravnanosti predstavljajo novost v slovenskem raziskovalno-inovacijskem sistemu.
Financiranje
Sofinanciranje projekta 120.000,00 EUR, od tega za UP FM skupaj 30.000,00 EUR
Projekt sofinancirajo Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Služba vlade Rrepublike Slovenije za regionalni razvoj in evropsko kohezijsko politiko iz državnega proračuna.