Arhiv nacionalnih programov in projektov
Raziskovalni programi
Management izobraževanja in zaposlovanje v družbi znanja
- Vodja programa: prof. dr. Dušan Lesjak
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Boštjan Antončič, izr. prof. dr. Cene Bavec, doc. dr. Andrej Bertoncelj, izr. prof. dr. Roberto Biloslavo, prof. dr. Rado Bohinc, prof. dr. Štefan Bojnec, doc. dr. Primož Dolenc, izr. prof. dr. Andrej Koren, izr. prof. dr. Mirko Markič, doc. dr. Matjaž Novak, doc. dr. Mitja Ruzzier, izr. prof. dr. Nada Trunk Širca, izr. prof. dr. Milan Vodopivec, doc. dr. Viktorija Florjančič, izr. prof. dr. Janez Šušteršič, doc. dr. Bojan Tičar, prof. dr. Zvone Vodovnik, prof. dr. Egon Žižmond, Mihaela Kosančič.
- Trajanje: 1. 1. 2009 - 31. 12. 2013 Izvajanje programa je bilo podaljšano do 31.12.2014.
Težišče vsebine raziskovalnega programa bo obsegalo izobraževanje/usposabljanje z vidika njegovega managementa ter zaposlovanja, kar terja takšno vodenje in upravljanje izobraževalnih procesov in institucij, da so izobraževalni programi in programi za izpopolnjevanje prilagodljivi in zagotavljajo ustrezno odzivnost na potrebe trga dela družbe znanja. Izobraževalne institucije bi morale z ustreznim managementom delovati prek znanja, veščin in spretnosti diplomantov oz. njihovih kompetenčnih profilov na njihovo zaposljivost tako z vidika kakovosti kot tudi trajanja in s tem na povečanje intelektualnega kapitala podjetij, gospodarstva in celotne družbe. Temeljni namen raziskovanja je prek razvoja znanja in človeških virov razvijati družbo znanja in izboljšati konkurenčnost gospodarstva. Potrebna so torej nova znanja in izkušnje, ki jih dosedanji izobraževalni programi in organiziranost ne nudijo, kar pomeni, da je treba izobraževanje prilagoditi spremenjenim družbenim razmeram in novim zahtevam, kar bi moralo imeti ugoden vpliv na zaposlovanje in s tem na konkurenčnost Slovenije.
Temeljni in aplikativni projekti
Matematično modeliranje in informatizacija procesov logističnega sistema
- Vodja programa: prof. dr. Vladimir Batagelj
- Nosilna institucija: Inštitut za matematiko, fiziko in mehaniko
- Partnerska organizacija: UP Fakulteta za management
- Sodelujoči z UP FM: izr. prof. dr. Rok Strašek, prof. dr. Egon Žižmond, izr. prof. dr. Ajda Fošner, asist. Iva Antončič, izr. prof. dr. Matjaž Novak, pred. Matevž Malej, doc. dr. Borut Kodrič, Staša Ferjančič.
- Trajanje: 1. 7. 2011 - 30. 6. 2013
V projektu se bomo s pomočjo interdisciplinarne ekipe znanstvenikov iz področij ekonomije, matematike, in računalništva lotili izgradnje prototipa zmogljivega informacijskega sistema, ki bo temeljil na podatkovnih zbirkah, ki jih zbira (oziroma bi jih lahko zbiralo) javno podjetje Nigrad d.d. Ocenili bomo ekonomsko vrednost takih podatkovij in iz njih izpeljanih storitev. Na osnovi tega bomo razvili prototipni sistem z ustreznim zajemom in shranjevanjem podatkov ob uporabi naprednih mobilnih tehnologij kot so mobilni telefoni in tablični računalniki. Razvili bomo zmogljiva analitična in optimizacijska orodja, ki bodo prilagojena problemom na danih podatkih, in z njihovo pomočjo tudi nove storitve, ki bodo koristile upravljavcem podjetja Nigrad, da bodo lahko zagotavljali bolj učinkovito, okolju prijazno in kvalitetnejšo javno službo. Sistem, skupaj z analitičnim in optimizacijskim modulom, bomo preizkusili v realnem okolju podjetja Nigrad d.d., pri čemer bodo nekatere storitve imele potencial, da jih bo mogoče ponuditi tudi drugim uporabnikom: ljudem, podjetjem, javnim inštitucijam itd.
Strukturne spremembe, trendi specializacije in trajnostni razvoj
- Nosilec: prof. dr. Štefan Bojnec
- Trajanje: 1. 5. 2009 - 30. 4. 2012
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Boštjan Antončič, izr. prof. dr. Milan Vodopivec, doc. dr. Bojan, Nastav, doc. dr. Ajda Fošner, doc. dr. Matjaž Novak , asist. mag. Tanja Kosi, asist. Žiga Čepar, Marijana Pregarac.
Projekt analizira vprašanje učinkovitega prestrukturiranja, učinkovitosti, konkurenčnosti in trgovinske specializacije v trajnostnem razvoju v gospodarstvu s poudarkom na Slovenijo. Temeljna teza je testirana s hipotezami, ki se odražajo na ravni gospodarsva, v prestrukturiranju in dinamiki v posameznih panogah in v podjetjih v dinamičnem trajnostnem razvoju. Tehnična, alokativna, velikostna in ekonomska učinkovitost ter dinamika podjetij in njihove determinante so analizirane za obdobje pred- in po vstopu Slovenije v Evropsko Unijo in v primerjavi z izbranimi novimi članicami EU.
Identifikacija ključnih kazalnikov v poslovnem modelu odličnosti
- Nosilec: prof. dr. Slavko Dolinšek
- Trajanje: 1. 5. 2009 - 30. 4. 2011
- Raziskovalna skupina: pred. mag. Aleksander Janeš, izr. prof. dr. Anita Trnavčevič, doc. dr. Franka Piskar, asist. Matic Novak, Marijana Pregarac.
Cilj raziskave je določiti ključne kazalnike poslovnih procesov in rezultatov, določiti vzročno-posledične povezanosti med ključnimi kazalniki n rezultati, izdelati model za identifikacijo ključnih kazalnikov in rezultatov poslovno odlične organizacije preko sistematične uporabe samoocenjevanja, RADAR matrike, najboljših praks in primerjav z najboljšimi organizacijami ter podjetju predstaviti način aplikacije modela ter izhodišča za nadaljnje raziskave.
Marketinška kultura kot orodje strateškega načrtovanja v post-tranzicijskem gospodarstvu
- Nosilec: prof. dr. Roberto Biloslavo
- Trajanje: 1. 5. 2009 - 30. 4. 2012
- Raziskovalna skupina: izr. prof. dr. Anita Trnavčevič, izr. prof. dr. Mirko Markič, doc. dr. Andrej Bertoncelj, viš. pred. mag. Armand Faganel, asist. Borut Kodrič, Marijana Pregarac.
Namen raziskovalnega projekta je razviti model in na njegovi osnovi inštrument za presojanje marketinške kulture, ga implementirati na reprezentativnem vzorcu srednje-velikih in velikih podjetij v Sloveniji s posebnim poudarkom na gradbeništvu, preučiti metodološka in vsebinska vprašanja, ki se bodo pojavila ob sami uporabi inštrumenta ter zasnovati in predlagati konkretne ukrepe, s katerimi bi lahko slovenska podjetja okrepila prisotnost marketinške kulture oz. to razvila do dejavnika trajnostne konkurenčne prednosti.
Analiza učinkovitosti prepleta teorije in prakse preko inštituta mladih raziskovalcev
- Nosilec: izr. prof. dr. Nada Trunk Širca
- Trajanje: 1. 5. 2009 - 30. 4. 2012
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Dušan Lesjak, doc. dr. Matjaž Novak , asist. Matic Novak, asist. Ana Arzenšek, asist. Katarina Košmrlj, lekt. Alenka Kocbek, Blaž Korent.
Glavni cilj raziskave je obširna analiza inštituta mladega raziskovalca in mladega raziskovalca v gospodarstvu v Sloveniji ter analiza primerljivih inštrumentov v tujini z vidika ekonomskih in pravnih podlag ter preverili rezultate njegove implementacije v celotnem obdobju od 1985 do danes. Posebna pozornost bo namenjena preučitvi ekonomske ustreznosti z vidika učinkovite porabe vloženih (javnih) sredstev v povezavi z gospodarsko rastjo in konkurenčnostjo. Ugotovitve bodo strnjene v priporočila za učinkovitejšo implementacijo inštituta mladega raziskovalca in mladega raziskovalca v gospodarstvu.
Osebnostne značilnosti podjetnikov, ustanovitve in rast slovenskih podjetij
- Nosilec: prof. dr. Boštjan Antončič
- Trajanje: 1. 5. 2009 - 30. 4. 2012
- Raziskovalna skupina: doc. dr. Mitja Ruzzier, doc. dr. Doris Gomezelj Omerzel, prof. dr. Štefan Bojnec, Marijana Pregarac.
Glavni cilji raziskave so razviti in empirično preveriti model, ki povezuje (preko hipotez) osebnostne značilnosti podjetnikov (velikih pet in druge) in ustanovitve in rast podjetij, kot tudi podati pomembne predloge za izboljšanje rezultatov slovenskih ustanavljajočih se in malih podjetij.
Razvoj modela za monitoring stroškovne učinkovitosti avtomatizirane proizvodnje
- Nosilec: doc. dr. Matjaž Novak
- Trajanje: 1. 5. 2009 - 30. 4. 2011
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Egon Žižmond, prof. dr. Štefan Bojnec, prof. dr. Dušan Lesjak, izr. prof. dr. Rok Strašek, asist. Mateja Jerman, asist. Matic Novak, Marijana Pregarac.
Cilji projekta so: 1. razviti izvirni algoritem, ki bo omogočal sprotno merjenje stroškovne neučinkovitosti z vključevanjem parametra OEE. Izpleljati želijo pojasnjevalno moč novega kazalnika in utemeljiti njegovo uporabnost za odločanje v managementu. 2. Aplicirati to metodologijo na avtomatizirano proizvodno linijo podjetja. 3. Razviti ustrezno metodologijo namenjeno optimizaciji proizvodnega procesa po kriteriju tehnične in stroškovne učinkovitosti.
Referenčni model inoviranja - model celovitega obvladovanja inovacijskih procesov v podjetjih
- Nosilec: izr. prof. dr. Borut Likar
- Trajanje: 1. 2. 2008 - 31. 01. 2011
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Slavko Dolinšek, viš. pred. mag. Peter Fatur, izr. prof. dr. Mirko Markič in izr. prof. dr. Cene Bavec
Namen raziskave je izdelava "Referenčnega modela inoviranja". Znanstveni pomen se izkazuje v konceptu obravnave sodobnih dejavnikov inovativnosti, razvitem na podlagi analize najboljših podjetij. Prav tako pomembni bodo tudi pričakovani konkretni rezultati raziskave, relevantni v mednarodnem merilu. Model bo prikazal nabor vplivnih in po pomembnosti rangiranih inovacijskih vplivnih dejavnikov, povezanih z gospodarsko uspešnostjo podjetja. Raziskovalne rezultate (matematični model) bomo nadgradili z uporabniškim modulom, t.i. "Innovation beyond numbers", ki bo predstavljal dodano uporabno vrednost za podjetja. Večplastni model bo služil podjetjem na strateškem nivoju, obenem pa ga bodo lahko uporabljala tudi na taktičnem in operativnem nivoju za izboljšanje lastne gospodarske učinkovitosti. Če bodo stanje v svojem podjetju primerjali s konkretnimi vrednostmi iz najboljših podjetij (benchmarking), bodo svojo inovacijsko strategijo in cilje lažje določali in sprotno spremljali svoj napredek. Poleg navedenega bodo rezultati relevantni in pomembni tudi za pristojne državne ustanove, ki s sistemskimi ukrepi, izhajajočimi iz raziskave, lahko pripomorejo k izboljšanju stanja.
Model za tehnično in ekonomsko optimizacijo logističnega sistema
- Nosilec: izr. prof. dr. Rok Strašek
- Trajanje: 1. 2. 2008 - 31. 01. 2011
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Slavko Dolinšek, doc. dr. Matjaž Novak, prof. dr. Egon Žižmond, prof. dr. Štefan Bojnec, izr. prof. dr. Janez Šušteršič, doc. dr. Tomaž Perme, izr. prof. dr. Roberto Biloslavo, izr. prof. dr. Nada Trunk Širca, Borut Kodrič, Matic Novak
Predlagani interdisciplinarni aplikativni projekt enakomerno združuje vsebine dveh ved: matematike in mikroekonomike, navezuje pa se tudi na področje tehniških ved. Predmet proučevanja je razvoj modela za tehnično in ekonomsko optimizacijo logističnega sistema podjetja, ki se ukvarja z distribucijo energentov. Pri tem je tehnična učinkovitost logističnega sistema definirana kot razmerje med dejanskim obsegom uresničenih logističnih storitev in potencialnim obsegom logističnih storitev glede na dan obseg »enot«. Z ekonomsko učinkovitostjo pa merimo, za koliko so stroški opravljanja logistične storitve višji od potencialno najnižjih. Če dodamo kriterijema tehnične in ekonomske učinkovitosti različne robne pogoje, izmed katerih je eden pomembnejših zadovoljstvo odjemalcev, lahko poiščemo množico rešitev z uporabo ustrezne metode optimizacije. Na ta način prevedemo problem tehnične in ekonomske učinkovitosti v matematični problem in se soočimo z vprašanjem ustrezne metode optimizacije, katere algoritem mora biti takšen, da ga je mogoče učinkovito in poceni aplicirati v praksi.
Določena imamo dva osrednja namena predlaganega aplikativnega projekta. Prvi je teoretične narave, drugi pa aplikativne narave. S teoretičnega vidika je osrednji name razvoj modela (postopka) optimizacije logističnega sistema po tehnološkem kriteriju in po ekonomskem kriteriju. Z aplikativnega vidika pa je osrednji namen projekta ta model aplicirati na primer logističnega sistema podjetja, ki uresničuje distribucijo energentov.
Vloga človeškega podjetniškega kapitala pri inovativnosti, rasti, razvoju in uveljavitvi slovenskih malih in srednjih podjetij
- Nosilec: doc. dr. Mitja Ruzzier
- Trajanje: od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2008
Namen projekta je preučitev vloge človeškega podjetniškega kapitala pri inovativnosti, rasti, razvoju in mednarodni uveljavitvi malih in srednjih podjetij. V okviru tega bo potekala identificija značilnosti podjetniškega splošnega in specifičnega človeškega kapitala, ki imajo pozitiven vpliv na rast, razvoj, inovativnost in mednarodno uveljavitev, njihova identifikacija pa omogoča oblikovanje ustreznih strategij spodbujanja rasti, razvoja, inovativnosti in mednarodne uveljavitve MSP.
Vseživljenjsko učenje in kvaliteta življenja v kasnejših življenjskih obdobjih
- Nosilec: izr. prof. dr. Milan Vodopivec
- Trajanje: od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2008
- Raziskovalna skupina: doc. dr. Tonči A. Kuzmanič, doc. dr. Nada Trunk Širca, doc. dr. Drago Dubrovski, doc. dr. Ajda Fošner, viš. pred. mag. Klemen Širok.
Raziskovalni projekt predstavlja študijo primera na udeležencih programov vseživljenjskega učenja o njihovi percepciji spremembe kvalitete življenja po udeležbi v programu. Cilj raziskave je dokazati pozitivno povezavo med izobraževanjem v kasnejših življenjskem obdobju in percepcijo kvalitete življenja v populaciji, ki je trg dela sicer že zapustila.
Model za sprotno merjenje stroškov proizvajanja v visoko avtomatizirani proizvodnji
- Nosilec: izr. prof. dr. Slavko Dolinšek
- Trajanje: od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2008
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Egon Žižmond, viš. pred. mag. Matjaž Novak, doc. dr. Rok Strašek.
Širša raziskovalna usmeritev projekta je problem obvladovanja stroškov proizvajanja, kar je ena izmed temeljnih nalog t.i. produktnega managementa v podjetju. Stroškovno učinkovitost proizvajanja je možno izboljšati na različne načine, vse prevečkrat se uporablja selitev proizvodnje v države s poceni delovno silo. Mnogo boljša alternativa, ki lahko potencialno reši ta problem, je prehod na proizvajanje z uporabo visoko avtomatiziranih prilagodljivih proizvodnih linij (na znanju temelječa, vitka proizvodnja). Osrednji namen projekta je uporabiti teoretično razvit model mejnih proizvodnih in stroškovnih funkcij za namene sprotnega merjenja stroškovne učinkovitosti proizvodnje na visoko avtomatiziranih proizvodnih linijah.
Vpliv značilnosti mrež podjetnikov in managerjev na poslovne rezultate podjetij v Sloveniji
- Nosilec: izr. prof. dr. Boštjan Antončič
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Dušan Lesjak, doc. dr. Roberto Biloslavo, mag. Boris Mrak, mag. Alen Balde, mag. Leo Zornada
- Trajanje: 1. 7. 2004-30. 9. 2007
Temeljni namen projekta je proučevanje družbenih mrež v podjetništvu, posebej pri podjetnikih, ki ustanavljajo nova podjetja. V ospredju je proučevanje treh vrst strukturnih povezav: mreže za pridobivanje virov za ustanovitev, zagon in delovanje podjetja, mreže za pridobivanje informacij in nasvetov, ki so pomembni za razvoj podjetja, in prijateljske mreže. Med cilji raziskave je predvsem ugotavljanje povezav med značilnostmi podjetnikove osebne mreže in rezultati njegovega ali njenega podjetja v smislu rasti in donosnosti. Temeljna teza raziskave je, da struktura povezav, ki tvorijo podjetnikovo mrežo, vpliva na rast in donosnost podjetja.
Priznavanje neformalnega in izkustvenega učenja na visokošolski ravni
- Nosilec: izr. prof. dr. Milan Vodopivec
- Trajanje: od 1. 9. 2005 do 31. 8. 2007
- Raziskovalna skupina: prof. dr. Dušan Lesjak, doc. dr. Nada Trunk Širca, mag. Doris Gomezelj - Omrzel, doc. dr. Andrej Koren, mag. Alen Balde in Katarina Fister.
Cilj EU - postati na znanju temelječa družba, ni mogoče uresničiti brez sistemov izobraževanja, ki upoštevajo načela vseživljenjskega učenja ter zagotavljanja enakih možnosti in socialne vključenosti v najširšem pomenu. Sistem priznavanja neformalnega izobraževanja in izkustvenega učenja upošteva ta načela. V Sloveniji je na ravni poklicnega in višješolskega izobraževanja tak sistem že vpeljan v prakso, izobrazbena struktura in potrebe trga dela pa narekujejo njegovo vpeljavo tudi na ravni visokega šolstva. Številne države EU so tem potrebam že sledile in uspešno uveljavile take sisteme v prakso. Namen projekta je proučiti obstoječe pogoje priznavanja neformalnega izobraževanja in izkustvenega učenja na ravni visokega šolstva, kot jih določa sedanja pravna ureditev, oblikovati konkretna merila, postopke in predlagati najustreznejše izvajalce sistema, sistem preizkusiti v praksi ter proučiti njegov vpliv na izobraževalne institucije, delodajalce in posameznike.
Pravni položaj managerjev
- Nosilec: izr. prof. dr. Zvone Vodovnik
- Partnerske institucije: Inštitut za delo pri Pravni fakulteti, UM PF in GZS OE Koper
- Trajanje: 1. 7. 2004-30. 6. 2007
Raziskovalna skupina: mag. Alen Balde, dr. Katarina Kresal Šoltes (IDPF), dr. Etelka Korpič-Horvat (UM PF), prof. dr. Marijan Kocbek (UM PF), mag. Darja Senčur Peček (UM PF)
Predmet proučevanja je pravna ureditev in položaj managerjev. Ob spremembah temeljev političnih, gospodarskih in socialnih razmerij v Sloveniji je prišlo do pomembnih novosti pri organiziranju dela v statusnih oblikah,v katerih se opravlja delo. Razmerja med zaposlenimi in delodajalci so bila postavljena na pogodbene temelje. To je spremenilo značilnosti notranjih razmerij v teh statusnih oblikah. Ključne pa so spremenjene pristojnosti in položaj oseb, ki vodijo delo drugih oseb.
Managerski diskurz in post socialistična tranzicija: etične, politične in ideološke implikacije
- Nosilec: doc. dr. Tonči A. Kuzmanič
- Partnerske institucije: Manchester Metropolitan University, Mestna občina Koper
- Trajanje: 1. 7. 2004-30. 6. 2007
Raziskovalna skupina: doc. dr. Anita Trnavčevič, dr. Justina Erčulj in Suzana Sedmak
Predmet raziskave je managerski diskurz,ki je obravnavan kot posebna diskurzivna zvrst, ki dominira na vseh področjih javnega življenja: od športa do vladnih politik,od šolstva do zdravstva. Pojav managerskega diskurza je nadvse zahteven in kompleksen postmoderni fenomen, ki učinkuje na druge diskurzivne pojave in prakse.
Človeški kapital kot dejavnik regionalnih disparitet gospodarske rasti
- Nosilec: izr. prof. dr. Štefan Bojnec
- Trajanje: 1. 7. 2004-30. 6. 2007
- Raziskovalna skupina:prof. dr. Egon Žižmond, viš. pred. mag. Matjaž Novak
Namen projekta je identifcirati vlogo človeškega kapitala kot dejavnika regionalnih disparitet gospodarske rasti. Eden izmed ciljev ekonomske politike je tudi zmanjševanje zaostajanja posameznih regionalnih enot znotraj narodnega gospodarstva v gospodarskem razvoju. Pri tem predpostavljamo, da ima odločilno vlogo znanje, ki se odraža v zalogi človeškega kapitala regij.
Uvajanje e-izobraževanja v luči kakovostne prenove terciarnega izobraževanja
- Nosilec: prof. dr. Dušan Lesjak
- Partnerska institucija: Šola za ravnatelje Ljubljana
- Trajanje: 1. 7. 2004-31. 7. 2006
Raziskovalna skupina: viš. pred. mag. Viktorija Sulčič, doc. dr. Anita Trnavčevič, doc. dr. Nada Trunk Širca, izr. prof. dr. Cene Bavec
Na osnovi dveh pilotskih projektov proučujemo pogoje in možnosti za razvoj e-izobraževanja na visokošolskih institucijah. Pilotska projekta bosta pripomogla k razvoju modelov uvajanja in vrednotenja učinkov e-izobraževanja. V projektu se bomo osredotočili predvsem na didaktiko in ekonomiko e-izobraževanja ter s tem na ustrezno vodenje in upravljanje izobraževalnih institucij, kar bo naš največji prispevek k razvoju relativno mladega in še ne dovolj razvitega področja.
Dinamika konkurence, mobilnost podjetij in delovne sile
- Nosilec: izr. prof. dr. Štefan Bojnec
- Trajanje: 1. 7. 2004-30. 6. 2006
Namen projekta je proučevati dinamiko konkurence, mobilnosti podjetij in delovne sile. Poudarek je na slovenskih predelovalnih podjetjih. Del projekta analizira mobilnost in ?eksibilnost zaposlenih med predelovalnim in storitvenim sektorjem ter kmetijstvom. Dinamika konkurence in determinante mobilnosti podjetij in delovne sile so ocenjene v okviru strukturnih sprememb v gospodarstvu in integriranja slovenskega gospodarstva v Evropsko unijo.
Ciljni raziskovalni programi
Primerjalna analiza delovno- in socialnopravnega položaja kmetov v RS
Vodja projekta: prof. dr. Rado Bohinc
Trajanje: 1. 10. 2011 - 30. 9. 2012
Deregulacija cen, tržne strukture in učinki na oblikovanje relativnih maloprodajnih cen in kakovost ponudbe
Nosilec: prof. dr. Štefan Bojnec
Sodelujejo: prof. dr. Egon Žižmond, dr. Žiga Čepar, Tanja Kosi mag., doc. dr. Bojan Nastav, Mihaela Kosančič
Trajanje: 15. 1. 2009 - 15. 1. 2011
Deregulacija poklicev - med javnim interesom in konkurenčnostjo
Vodja projekta: doc. dr. Valentina Franca
Trajanje: 1. 10. 2010 - 31. 3. 2012
Institucionalna evalvacija zavoda RS za zaposlovanje
Vodja projekta: izr. prof. dr. Milan Vodopivec
Trajanje: 1. 10. 2010 – 30. 9. 2012
Upravljanje z raznolikostjo v slovenskih podjetjih: raziskovalna analiza
Vodja projekta: prof. dr. Boštjan Antončič
Trajanje: 1. 10. 2010 - 31. 5. 2012
Veda: 5.02 Ekonomija
Ekonomski in pravni vidik vzpostavitve in izvedbe prožne varnosti na trgu dela
Vodja projekta: doc. dr. Marko Pahor
Nosilna institucija: Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
Trajanje: 1. 10. 2010 – 30. 9. 2012
Partnerska institucija: UP Fakulteta za management Koper, doc. dr. Valentina Franca
Veda: 5.05 Pravo
Analiza povpraševanja po delu v Sloveniji v okviru modela strateškega prestrukturiranja podjetij
Vodja projekta: izr. prof. dr. Polona Domadenik
Nosilna institucija: Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
Trajanje: 1. 10. 2010 - 30. 9. 2012
Partnerska institucija: UP Fakulteta za management Koper, izr. prof. dr. Primož Dolenc
Arhitektura šolskega prostora v funkciji prikritega kurikula
Vodja projekta: izr. prof. dr. Majda Cenčič
Nosilna institucija: UP Pedagoška fakulteta
Trajanje: 1. 10. 2010 - 31. 8. 2012
Partnerska institucija: UP Fakulteta za management Koper, izr. prof. dr. Dejan Hozjan
Sektorska analiza ekonomske povezanosti Slovenske vojske in gospodarstva
Nosilec: prof. dr. Egon Žižmond
Sodelujejo: mag. Matjaž Novak, mag. Primož Dolenc, mag. Aleš Delakorda, izr. prof. dr. Franko Milost
Trajanje: 1.6.2006 - 31.5.2008
Osrednja vsebina predlaganega projekta je namenjena proučevanju ekonomske povezave med slovensko vojsko in gospodarstvom na področju oskrbe z materiali in storitvami. Za ta namen bomo privzeli kot vsebinsko izhodišče analize matriko ekonomskih tokov, ki potekajo od sektorja Slovenska vojska do sektorja gospodarstvo. Vsebinski poudarki analize tako opredeljenih ekonomskih tokov bodo naslednji:
- opredelitev nabora proizvodov in storitev, ki jih Slovenska vojska kupuje od domačih podjetij,
- opredelitev nabora gospodarskih dejavnosti, ki proizvajajo opredeljene proizvode oziroma opravljajo opredeljene storitve,
- analiza značilnosti opredeljenih gospodarskih dejavnosti,
- analiza značilnosti opredeljenih proizvodov in storitev,
- ocena ekonomskega pomena obstoječe povezave med Slovensko vojsko in gospodarstvom,
- predlogi poglabljanja ekonomske zveze med Slovensko vojsko in gospodarstvom.
Politika inoviranja v slovenskih gospodarskih družbah
Nosilec: doc. dr. Mirko Markič
Sodelujejo: doc. dr. Roberto Biloslavo,
Trajanje: 1.10.2006 - 30.9.2008
S predlaganim projektom želimo praktične izkušnje in znanstvene reference, ki jih že imamo pri obravnavanju inoviranja in managementa, ponuditi naročniku. Malo pobud je namreč sprejetih z večjo pozornostjo sociologov, managerjev in snovalcev politik kot inoviranje. Ta je jedro/motor za nove izzive v socialnem, gospodarskem in političnem načrtovanju v podjetjih in drugih organizacijah ter družbi kot celoti. To je področje, ki mu danes v podjetjih in drugih organizacijah namenjajo največ pozornosti. Če hočejo biti v podjetjih uspešni usmerjevalci sprememb, morajo nenehno razvijati politiko načrtne inovativnosti (Drucker 1999, 86). Sposobnosti inoviranja so postale podlaga konkurenčnosti, konkuriranja, kakovosti življenja pri delu in doma, preživetja, razlik.
Analiza dinamike privatnih in družbenih stopenj donosnosti za terciarno izobraževanje po posameznih študijskih področjih
Nosilec na FM: dr. Aleš Ahčan
Trajanje: 1.10.2006 - 31.3.2008
V okviru projekta želimo izpolniti naslednje cilje:
1. Narediti pregled ustrezne metodologije in kvalitativno primerjavo dosedanjih raziskav s poudarkom donosnosti po državah
2. Izdelati dinamičen model, ki bo omogočal vključitev negotovosti in oceno privatnih in družbenih donosov
3. Izračunati donosnosti po regijah
4. Izračunati donosnosti po smereh in področijih
5. Izračunati donosnosti glede na zaposlenost v javnem/privatnem sektorju
5. Izvesti primerjavo rezultatov po enostavni Mincerjevi metodologiji in metodi ujemanja, ki izvzema t.i. selectivity bias
6. Primerjati podatke o donosti s preteklimi študijami (npr. Vodopivec 2006, 1997) in posledična ocena dinamike donosov v času
7. Oceniti vplive spremembe v načinu financiranja terciarnega izobraževanja na participacijo v terciarnem izobraževanju
8. Predlagani ukrepi in zaključki
Abstraktna struktura kot idealni oz. optimalni model mreže visokega šolstva
Nosilec: doc. dr. Rok Strašek
Sodelujejo: Borut Kodrič, doc. dr. Nada Trunk Širca, izr. prof. dr. Milan Vodopivec, prof. dr. Dušan Lesjak
Trajanje: 1.10.2006 - 31.3.2008
Namen projekta je izboljšati ''postavitev'' terciarnega izobraževanja, kar bi se odrazilo na večji učinkovitosti le-tega, in s tem posledično prispevalo k hitrejšemu doseganju ciljev Lizbonske strategije. To skušamo doseči z analizo trenutnih razmer na področju terciarnega izobraževanja ter identifikacijo ključnih problemov obstoječe mreže visokošolskih ustanov v Sloveniji, mednarodno primerjavo na podlagi primerljivih indikatorjev z izbranimi državami ter pripravo nekaj predlogov oblikovanja mrež ustanov terciarnega izobraževanja, ki bi omogočile učinkovitejše delovanje celotnega sistema terciarnega izobraževanja.
Sistemi kakovosti v terciarnem izobraževanju; informacijska podpora doseganju poslovne odličnosti
Nosilec na FM: doc. dr. Nada Trunk Širca
Sodelujejo: mag. Klemen Širok, Karmen Rodman, mag. Armand Faganel
Trajanje: 1.10.2006 - 31.3.2008
Namen projekta je razviti, implementirati in evalvirati model zagotavljanja kakovosti, ki temelji na samoevalvaciji. Aktivnosti projekta so naslednje:
-
teoretično proučiti smiselnost uporabe in prilagoditve dobrih praks upravljanja kakovosti iz poslovnega okolja v sektor terciarnega izobraževanja, ki se srečuje z avtonomijo in akademsko neodvisnostjo, ter iz mednarodnega v slovenski prostor;
-
proučiti uporabnost posameznih sistemov, modelov z vidika organizacij terciarnega izobraževanja v zasebnem ali v javnem sektorju, zaradi predvidenih razlik v podjetniški miselnosti teh;
-
proučiti potrebo po razlikovanju kriterijev pri oblikovanju sistema za zagotavljanje kakovosti v višjem oziroma v visokem šolstvu;
-
empirična analiza stanja v slovenskem terciarnem izobraževanju na področju samoevalvacij, uporabe ter posledic uporabe samokorektivne metode zagotavljanja kakovosti;
-
testiranje učinkovitosti in uporabnosti izdelanega predloga zagotavljanja kakovosti na izbranih organizacijah terciarnega izobraževanja ter spremljanje »follow-up« procesov (5a), ki se bodo dotikali tudi mikro ravni in sicer posledic izoblikovanja produktivnih odnosov, metod in oblik dela s študenti, kot »končnim proizvodom storitev izobraževalnih institucij« (5b);
-
oblikovati informacijsko podporo, ki bo načrtno spremljala kakovost delovanja organizacij terciarnega izobraževanja, ter priporočila za doseganje trajnostne rasti. Narejen bo korak k uresničitvi potrebe slovenskega (evropskega) študenta, da aktivno in uspešno nastopa na evropskem trgu dela.
Vključevanje elementov trajnostne potrošnje in trajnostnega razvoja v šolski kurikul
Nosilec. doc. dr. Justina Erčulj
Sodeluje: mag. Suzana Sedmak
Trajanje: 1.10.2006 - 30.9.2008
Glavni namen projekta je izoblikovati koncept vzgoje za trajnostno potrošnjo in trajnostni razvoj, mu prirediti učne vsebine, izdelati primerne učne metode in ga kot ustrezno profiliranega umestiti v šolski kurikul, kar bo omogočalo usposabljanje državljanov za razmeroma bolj informirano, aktivno, odgovorno in v skladu s koncepti trajnostnega razvoja usklajeno vlogo potrošnika.
Sistemske možnosti razvijanja poklicne orientacije v gimnazijah
Nosilec: doc. dr. Anita Trnavčevič
Sodelujejo: doc. dr. Dejan Hozjan
Trajanje: 1.10.2006 - 30.9.2008
Projekt "Sistemske možnosti razvijanja poklicne orientacije v gimnazijah" bo prvenstveno zasledoval dva temeljna cilja, in sicer
1. raziskati psihološke, socialne in ekonomske dejavnike in motive, ki vplivajo na poklicno izbiro in izbiro študijskih programov gimnazijcev in
2. oblikovati osnutek modela sistemskega urejanja učinkovitega poklicnega usmerjanja gimnazijcev v naravoslovne in tehnične študijske smeri.
Na podlagi realizacije zapisanih ciljev bo s projektom opravljena celovita analiza razlogov za izbiro gimnazijcev za določeno študijsko smer (in posledično za zmanjšan interes za vpis v narvoslovne in tehnične študije). Sočasno bo analiza motivov gimnazijcev dopolnjena z razlogi študentov, ki so se že odločili za prej navedene študijske smeri, kar bo omogočalo iskanje enakosti in razlik v motivih za izbiro študijskega programa. Šele slednje bo omogočalo, da pripravimo osnutek modela, ki bo omogočal vzpodbujanje gimnazijcev za vpis na naravoslovne in tehnične študijske smeri.
Posodobitev socialnega zavarovanja in izboljšanje zaposljivosti starejših
Nosilec: izr. prof. dr. Milan Vodopivec
Sodelujejo: dr. Primož Dolenc, mag. Klemen Širok, Borut Kodrič, doc. dr. Sašo Polanec
Trajanje: 1.10.2006 - 30.9.2008
Projekt je namenjen preučevanju možnosti posodobitve dveh sistemov socialnega zavarovanja -- starostnega zavarovanja in zavarovanja za brezposelnost, in preučitvi možnosti za izboljšanje zaposljivosti starejših delavcev. Kljub reformi pokojninskega sistema v letu 1999 je finančna vzdržnost pokojninske blagajne vprašljiva, reforme v drugih državah pa nakazujejo nove, privlačne modele starostnega zavarovanja. Podobno velja za zavarovanje za brezposelnost: tudi po spremembi zakona o zavarovanju za brezposelnost leta 1998 lahko ugotovimo, da sistem brezposlenim zmanjšuje motivacijo pri iskanju zaposlitve. Tretja komponenta projekta -- problem zaposlenosti starejših delavcev -- postaja s staranjem prebivalstva vse bolj aktualen in se vsebinsko večplastno navezuje na tematiko socialnega zavarovanja.
Tehnološko predvidevanje in slovenske razvojne prioritete
Nosilec na FM: izr. prof. dr. Cene Bavec
Trajanje: 1.10.2006 - 31.3.2008
Zaradi kompleksnosti trajnostnega razvoja v pogojih globalizacije smo v zadnjih letih priča naraščanju v prihodnost usmerjenih raziskav in predvidevanj družbenih, tehnoloških in socialnih trendov. Pri teh raziskavah ne gre za natančno futurološko napovedovanje prihodnosti, temveč za oblikovanje in doseganje soglasja o najbolj realnih razvojnih scenarijih in prihajajočih tehnologijah.
Rezultati te raziskave bodo predstavili tista tehnološka področja (teze), kjer bo med pomembnimi respondenti (raziskovalne inštitucije, podjetja, tehnološke platforme, centri odličnosti, tehnološke mreže, industrjski grozdi itd.) doseženo soglasje z minimalnim standardnim odklonom. Na ta način bodo ugotovljena področja, ki imajo z vidika finančne podpore države veliko verjetnost za uspešno uporabo javnih sredstev ter za preboj na globalnem trgu. Poleg tega bodo podani predlogi ukrepov, na katere se bo osredotočila vlada, resorna ministrstva ter javne agencije s ciljem izboljšanja učinkovitosti RR vlaganj.
Slušatelju in učitelju prijazno e-gradivo-SUPeG
Nosilec: prof. dr. Dušan Lesjak
Sodelujoči: viš. pred. mag. Viktorija Sulčič, doc. dr. Nada Trunk Širca, mag. Mateja Brejc, mag. Katarina Krapež, izr. prof. dr. Slavko Dolinšek, dr. Peter Purg, Borut Kodrič, mag. Uroš Godnov, mag. Silva Bratož
Trajanje: 1.6.2006 - 30.11.2007
S predlaganim projektom SUP eG želimo izkušnje, ki jih že imamo pri uvajanju sodobnih metod učenja in poučevanja in e-izobraževanja, ponuditi SV. Dosedanje raziskave so pokazale, da uvajanje IKT v izobraževanje zahteva prenovo izobraževalnih procesov, kar pomeni, da je k pripravi e-tečajev potrebno pristopiti interdisciplinarno. Zato smo v projektno skupino vključili strokovnjake iz različnih področij - didaktike, andragogike, informatike, jezikoslovja, ekonomije, avtorskega prava, in psihologije ter tudi strokovnjake s področja grafičnega oblikovanja in multimedije. Pomemben dejavnik e-tečajev je tudi vsebinsko področje, zato želimo v posamezne faze (priprava vsebin tečajev) vključiti učiteljev oz. predavateljev SV. V ta namen bomo organizirali pedagoške delavnice, v katerih bo poudarek predvsem na didaktiki e-izobraževanja.
Demokracija, varnost in državljanstvo: modeli domovinske vzgoje
Nosilec: doc. dr. Andrej Koren
Sodelujejo: mag. Mitja Sardoč, doc. dr. Nada Trunk Širca in drugi
Trajanje: 1.6.2006 - 31.5.2007
Temeljni cilji raziskovalnega projekta zahtevajo oblikovanje raziskovalnega modela, ki vsebuje tri med seboj povezane module:
Modul 1:
Primerjalna študija izobraževalnih politik s širšega okvira državljanske vzgoje ter izdelava celostnega okvira izobraževalnih politik na področju domovinske vzgoje, ki vsebuje tako disciplinarni kakor tudi kroskurikularni pristop k državljanski vzgoji in naj bo prisoten na vseh treh ravneh sistema vzgoje in izobraževanja (zakonodaja, kurikulum, organizacijska raven izvedbe).
Modul 2:
Oblikovanje usposabljana in spopolnjevanja vodstva šol, učiteljev državljanske vzgoje in ostalih družboslovnih predmetov v srednji šoli ter ostalih pedagoških delavcev, ki jih širše področje domovinske vzgoje še posebej zanima, tako na vsebinskem kakor tudi na didaktičnem področju državljanske vzgoje.
Modul 3:
Zagotavljanje sistema spremljave in evalviranja implementacije izobraževalnih politik domovinske vzgoje, ki bodo omogočale zagotavljanje kakovosti.
Model terciarnega izobraževanja za vojsko - MoTIV
Nosilka: doc. dr. Nada Trunk Širca
Sodelujoči: prof. dr. Dušan Lesjak, doc. dr. Andrej Koren, Žiga Čepar, mag. Doris Gomezelj, Katarina Fister, mag. Nataša Mithans, mag. Klemen Širok, izr. prof. dr. Milan Vodopivec
Trajanje: 1.6.2006 - 30.11.2007
Namen predlaganega projekta je bilo izboljšati in povečati raven zaposljivost v Slovenski vojski (v nadaljevanju SV) in izven nje, kar bo omogočilo večjo učinkovitost in uspešnost SV. Večjo in boljšo raven zaposljivosti pa bomo dosegli z uvedbo sestavin in značilnosti javne veljavnosti sistema izobraževanja v SV.
Cilj projekta je bil torej proučiti obstoječ sistem izobraževanja v SV ter izdelati model, s pomočjo katerega se bo postopoma vpeljal bolj celovit, bolj kakovosten ter predvsem bolj javno veljaven sistem izobraževanja v SV in sicer predvsem v luči terciarnega izobraževanja.